Seramis je počeo da se primenjuje u Nemačkoj 1991, a u Velikoj Britaniji četiri godina kasnije. Sastoji se od nepropusne posude, seramis glinenog granulata, indikatora za merenje vlage i specijalnog đubriva za prihranjivanje zelenih odnosno cvetnih biljaka.
Postupak - Izabrati saksiju tri puta veću od bale korena. Ispuniti 2/3 saksije seramis granulatom. Da ne biste oštetili
glavni korenov sistem (koji upija vodu i hranu) nemojte skidati zemlju sa korenovog sistema osim onog dela koji prirodno otpadne pri vađenju biljke iz saksije. Biljku stavite na granulat. Međuprostor ispunite granulatom i malo protresite saksiju. Preko granulata 1/3 zapremine saksije napuniti vodom. Indikator, odnosno pokazivač vlažnosti, zabodite u zemlju. Kod prvog zalivanja biće potrebno dva sata da indikator počne da reaguje. Promena boje na pokazivaču vlage od plave (vlažno) ka crvenoj (suvo) najavljuje da je vreme da se biljka zalije. Ukoliko vam se ne dopada boja seramis granula možete ih prekriti slojem ukrasnih kamenčića ili staklića.
Prihrana - Optimalno dozirati specijalno tečno đubrivo 2 ml/na 1 litar vode u vreme vegetacije, ili polovinu količine tokom zime kada biljke miruju.
Prednosti seramisa - Seramis glinene granule se ponašaju kao sunđer. Porozni saksijski granulat po potrebi upija vodu, ili je predaje biljci. Na taj način koren je zaštićen od truljenja, dobro snabdeven kiseonikom i može normalno da se razvija. Režim zalivanja je vrlo jednostavan. Indikator vlage uvek nam pokazuje kada biljku treba zaliti. Tako se učestalost zalivanja smanjuje čak tri puta, a biljke se mogu presađivati u bilo koje doba godine. Seramis dozvoljava da kombinujemo zelene i cvetne biljke (koje traže približno identičnu negu) u istoj saksiji, kao i da sadimo biljke različite visine i dubine korena. Osim toga, ovaj sistem omogućava korišćenje bilo kojih vodonepropustivih posuda i visećih korpi koje svojim dizajnom i bojom odgovaraju enterijeru vašeg doma.