Grand Cafe Usine, Eindhoven

U prostoru bivše nizozemske tvornice žarulja Philips smjestio se Grand Cafe Usine, zauzevši prizemlje ovog kultnog industrijskog objekta. U samim počecima Philipsove žarulje proizvedene su upravo u ovome prostoru, koji je sada jedna od prepoznatljivih znamenitosti ovoga nizozemskog grada.

Nešto novo i nešto staro
Projekt Usine u sebi je sjedinio sve što posjetitelji žele: dobar dizajn, laganu hranu, odličnu uslugu i otvorena vrata od ranih jutarnjih sati. Bearandbunny, amsterdamski studio za uređenje interijera, nacrt za uređenje ovog 1000 m² velikog prostora započeo je s toaletom - vjerovali su kako će prostornost i pažnja poklonjena uređenju ove zone naglasiti i razinu cjelokupne usluge. Veliki ulaz slijedio je dimenzije postojećeg arhitektonskog jezika, a veliki prozori osiguravaju unutrašnjosti snažnu povezanost s vanjskim prostorom. Odabirom materijala i detalja željeli su stvoriti suvremeni prostor koji će se besprijekorno uklopiti u strukuturu i karakteristike zgrade. Spajajući novo i staro, kreirali su prostor koji izgleda udobno, kao da ovdje postoji već neko vrijeme, a ne tek pola godine.

Sedir Cafe, Istanbul

Spona s turskom tradicijom vidljiva je iz samoga imena ove kavane. Cedar, crnogorično stablo, pripada upravo ovdje, u Tursku, gdje mu je prirodno stanište. Ovo trendovsko i opuštajuće okupljalište smješteno je u veliku staru kuću iz 19. stoljeća, u srcu Ortaköya, istanbulskog dijela smještenog na samoj europskoj obali Bospora. Preko puta veličanstvene džamije, stara kuća renovirana je s krajnjim ukusom i strašću. Originalni dijelovi pokućstva osvježeni su, a zidovi su prebojani dramatičnim bojama. Otkrivajući izvornu teksturu zgrade i njezine unutrašnjosti, dizajneri su kroz prisutni dekor ispričali istinitu priču o prostoru.

Ljetna rezidencija
Za ovaj hvalevrijedan uradak, nastao 2003. godine, zaslužni su arhitekti Seyhan Özdemir i Sefer Caglar iz nagrađivanog istanbulskog dizajnerskog studija Autoban. Njihova misao vodilja je poštivati tradiciju i zatečeno stanje stvaranjem suvremeno oblikovanih prostora s dodirom emocija. Umjetnički momenti u ovome prostoru vidljivi su u vratima obojanim u indigo plavu boju, rasvjeti koju je osmislio sam Autoban te implementaciji turskih ikona. Namještaj za ljetne rezidencije bojama i linijama prati prijašnje stanje zgrade i samoga okruženja u kojem se zgrada nalazi, budući da je taj dio grada nekada bio destinacija za ljetni odmor.

Café Dansk, Kopenhagen

Ovaj ljupki kafić smjestio se u Danish Design Centeru, i kao takav svojim oblikovanjem predstavlja pravu posvetu izvornim načelima skandinavskog dizajna. Jednostavne i čiste linije namještaja, hladni i smireni tonovi interijera začinjeni su simpatičnim visilicama futurističkog dizajna. Kafić su u potpunosti oblikovali danski dizajneri, a, budući da se smjestio u atriju Danish Design Centera, okružen je izložbama i trgovinom u kojoj su zanimljivi dizajnerski predmeti na prodaju.

Skandinavska sinergija
Kako je u Europi već odavno prihvaćen uspješni koncept ujedinjavanja kafića i restorana za usputni obrok, za kojeg se nadamo da će što prije zaživjeti i kod nas, Café Dansk se pokazao jedinstvenim i na tome području. Od početka prošle godine Dansk Design Center pokrenuo je suradnju s poznatim danskim chefom Meyersom s namjerom da poboljša kvalitetu i pojača identitet svoje kuhinje. U skladu s tim trudom, bilo je logično da prihvate vrijednosti zasnovane na nordijskoj kuhinji. Koriste sastojke prisutne i karakteristične za regiju, koji se zasnivaju na sezonskoj pripremi obroka. Sinergijom ovog projekta Danci su još jednom pokazali kako održivost shvaćaju vrlo ozbiljno, bilo da se radi o njihovom dizajnu ili organskim namirnicama korištenima u svakodnevnoj prehrani. Danci bi nam još jednom mogli održati lekciju o ravnoteži i uspješnom suživotu čovjeka i prirode na svim područjima. 100% Danish.

Afro Cafe, Salzburg

Vrući afrički ritmovi odjekuju u samome srcu hladne i decentne Europe, pronoseći na sav glas afričku kulturu, glazbu i energiju. Mozartov grad odlikuje se tradicijom, bilo klasične glazbe, bilo energičnim vibracijama crnoga kontinenta. Sve je počelo s ponudom afričke kave i čaja, koji su do tada na tržište dospijevali samostalno. No, tada se pojavila ideja kako bi za pravo uživanje u ovim pićima trebalo kreirati i autentični ambijent. I tako je od Afro Coffee i Tea trgovine slijedom događaja nastao Afro Cafe. U bojama bogatom ambijentu u ponudi je i nekoliko jednostavnih afričkih jela, kako bi ugođaj ovoga kontinenta bio potpun.

Suvremena afrička kultura
Dizajn, materijali i boje u interijeru ujedno su pohvala i suvremenoj afričkoj kulturi, zahvaljujući detaljima i namještaju koji su doneseni upravo s mjesta svoga nastanka. U kavani je dostupna i ponuda radova mladih afričkih dizajnera i umjetnika, od područja mode do glazbenika, kojima je ovo odličan način promocije, a ujedno je i jedna od važnih točaka Afro koncepta. Koncept je osmislila Monique Fagan koja je pokrenula lokalno stanovništvo na sakupljanje otpada s raznih afričkih plaža, koje je zatim dorađeno u umjetnički izložak. I sada u Afro Cafeu ti oblici i skulputre pridonose stvaranju urbane afričke atmosfere. Interijer donosi priču o Afrikancima i Afrikankama i njihovom suvremenom načinu života, a osmislili su ga mladi dizajneri iz agencije “The President” u Južnoj Africi.

Deptford Project Café, London

Trideset i pet tona teški putnički vagon iz šezdesetih godina prevezen je šleperom iz Essexa u južni London, u gluho doba valentinovske noći 2008. godine. Možete li zamisliti ljepši poklon za Valentinovo? Do ljeta iste godine vagon je pretvoren u otkačeni i jedinstveni kafić, zahvaljujući dizajnerskoj domišljatosti Morag Myerscough. Deptford Project Café otvoren je na kolosijeku stare deptfordske, ujedno i prve želježničke postaje londonskog predgrađa, izgrađene davne 1836. godine.

Kava na kolosijeku
Dizajnerica Myerscough bila je odgovorna za budući vizualni identitet vagona, odnosno grafike, oblikovanje interijera i terase te dizajn namještaja. Eksterijer je dekoriran slikama inspiriranima lokalnom poviješću - čekić u ruci i konop dozivaju lokalnu brodogradilišnu industriju, dok su oslikane životinje podsjetnik na teret koji je transportiran ovom prugom. Namještaj interijera izrađen je po mjeri, uz pomoć umjetnika Lukea Morgana, uključujući rukom oslikane stolce na kojima su slogani povezani sa sjedenjem, poput ‘sjedni na mene’ ili ‘pričuvaj mi sjedalo’. Toalet, koji je smješten u spremištu u vrtu, predstavlja posvetu Elvisu Presleyu. Od ovakve se ekipe očekuje da bude potpuno ekološki osviještena, tako da kafić nudi organski uzgojenu kavu te jednostavnu domaću hranu i lokalne sastojke, koji uključuju i jaja iz vlastita kokošinjca. Kafić čini prvu fazu Deptfordskog projekta, programa za revitaliziranje stare željezniče postaje kao prostora za umjetničke, glazbene i filmske događaje. U okruženju kafića svakog se vikenda održavaju zanimljivi sajmovi, pa pri posjetu Londonu nikako ne propustite ovo mjesto, na kojem nikad nije dosadno!