Kako bi takav prostor bio funkcionalno osmišljen, najpoželjnije bi bilo formirati posebnu tzv. radnu sobu u koju bi smjestili sve ono što nam je, prilikom obavljanja takvog posla, potrebno. Na taj način omogućavamo potrebnu izolaciju od svakodnevnih, porodičnih događanja u ostalim prostorima.

Ukoliko to nije moguće, trebalo bi takve puteve komunikacije pokušati prilagoditi tim dvjema namjenama, i to na način da iz takvih prostora nastojimo ukloniti sve elemente koji su isključivo porodični, kao što je npr. korpa s igračkama ili veš mašina, korpa za prljavi veš i sl.

Radni prostor bi trebao zadovoljiti potrebe za prirodnim osvjetljenjem te putem rasvjetnih tijela osigurati primjerenu dodatnu osvjetljenost. Imamo li dovoljno prostora, adekvatnom postavom nižih elemenata (polica) ili npr otvorenom bibliotekom postižemo da se taj prostor i vizuelno odvoji od ostalog prostora.

Želimo li radni kutak osigurati u manjem stanu, u kojem nemamo dovoljno prostora, neminovno je ispreplitanje aktivnosti. U tom slučaju, pogodno je iskoristiti fleksibilne elemente namještaja, kao što je npr ormarić s otklopnim radnim stolom koji se, ovisno o potrebi, otvara ili zatvara te na taj način osigurava dodatni potrebni prostor.

U svakom slučaju, prostor unutar kojega formiramo radni kutak, treba u svim segmentima nastojati urediti i opremiti na način da predstavlja skladnu cjelinu.
Trik je u tome da radna zona koja je samo "podstanar" dnevnog boravka ili spavaće sobe što manje nalikuje uredu, a što više prostoru u kojem "boravi", naročito kada nije u upotrebi. Time ukidamo nepoželjnu službenu ozbiljnost i poslovni izgled u srcu našeg doma, gdje želimo opuštenu, toplu i familijarnu atmosferu.

Jedan od načina da to postignemo svakako je sve stvari držati u redu kad ih ne koristimo. U tome nam pomažu registratori za dokumente i račune, kutije raznih veličina, zatvorene police i ormari te praktični ladičari ispod stola. Također, biramo kutije i ostale detalje ugodnih boja, s cvjetnim ili drugim uzorcima koji će uveseljavati naš interijer i koji će biti usklađeni s uzorkom i bojama na zavjesama, kauču, tepihu te zidovima.

Izbjegavamo uredski tip stolica i stolova ili, pak, biramo neutralne oblike, jednostavnih linija i prikladnih boja i materijala koji će se lako uklopiti u naš interijer bez obzira kako je opremljen. Tako stl može imati staklenu površinu pa čak i pletenu, dok će stolica biti ergonomična, ali bez kotača, a možemo je zamijeniti i udobnom foteljicom. Radni se kutak može sakriti od ostatka prostorije paravanom, povišenom pregradom ili pregradnim zidom. Pritom je dovoljno zakloniti samo prostor oko stola na kojem je obično najveći nered, dok će police na zidu ostati vidljive. No, i visoka pregrada može biti dobro rješenje jer je možemo obostrano iskoristiti za police, slike ili bilo šta drugo