Greška koju ljudi najčešće prave je da pokušaju osvijetliti cijelu kuhinju jednim rasvjetnim tijelom pozicioniranim na plafonu.

Ako je vjerovati vodećim američkim dizajnerima, osvjetljenje kuhinje uključuje kvalitetnu koordinaciju četiri nivoa rasvjete: radne, ambijentalne, usmjerene i dekorativne rasvjete.



Radna rasvjeta je, ako ne i najvažniji, onda zasigurno prvi nivo rasvjete na koji moramo misliti pri osvjetljenju kuhinje. Preporučuje se da ovu rasvjetu instalirate direktno iznad radnih površina, ali i ispod visećih elemenata. Kuhinjske nape skoro pa po standardu dolaze sa ugrađenom rasvjetom.

Pravilno instaliranu rasvjetu ispod visećih elemenata lako ćete prikriti ukrasnim lajsnama. Pored primarne uloge pri pripremanju obroka, ovaj nivo rasvjete korisnim će se pokazati i pružajući vam opciju prigušene svjetlosti u prostoriji.



Još jedan važan nivo rasvjete u kuhinji je i ambijentalni nivo, koji je vrlo često zapostavljen u kuhinji. Osnovna uloga ovog nivoa rasvjete je ublažavanje sjenki na licima, kao i doprinos primamljivom ambijentu prostorije.



Praktično do jučer kuhinje su predstavljale prostorije namjenjene isključivo pripremanju hrane. Pomjeranjem trendova u dizajnu enterijera današnje zabave se iz dnevnog boravka prenose u trpezarije, a nerijetko i u same kuhinje, što ove rasvjetu u ovoj prostoriji čini dodatno važnom.



Ovj nivo rasvjete nije esencijalan za funkcionalnost niti za ambijentalnu atmosferu, ali pogriješit ćete ako ga izostavite iz svog kuhinjskog rasvjetnog projekta. Naime, moderni koncepti kuhinja ostavljaju prostor za isticanje dekorativnih detalja na zidu ili nekoj od polica. Ne postoji bolji način od vizuelnog naglašavanja dekorativnih detalja od rasvjetnih tijela usmjerenog svjetlosnog snopa.



Nivo rasvjete koji direktno vežemo za veličinu kuhinje. Što je kuhinja veća, to veću važnost lusteri i zidne lampe imaju.

Iako najmanje doprinose samoj rasvjeti prostorije, dekorativna rasvjeta je po pravilu i najskuplji dio projekta rasvjete kuhinje.