Špela Modic / Prostorama, www.prostorama.si

Vidjevši savršenu priliku za stanom snova, prije same kupnje obratio se prijateljici Špeli Modic, arhitektici iz Ljubljane, u nadi da će mu pomoći osmisliti unutrašnji raspored prostorija i dizajn interijera.

Prvobitni tlocrt

Odabrao je stan površine 65 četvorna metra s terasom od 18 dodatnih kvadrata na trećem, zadnjem katu. Ni Špelu ni Mihu prvobitni projektni raspored nije previše oduševio, već im se činio prilično nefunkcionalnim pa su gdje je to bilo moguće i u dogovoru s investitorom odlučili promijeniti raspored prostorija. “U pravokutnim oblicima tlocrta vidjela sam veliki potencijal”, obrazlaže Špela. Napravila je projekt unutrašnjeg uređenja stana s novim pregradnim zidovima, spuštenim stropom, namještajem i rasvjetom. Označila je pozicije vodovodnih i električnih priključaka, utičnica i prekidača. Jedino je smještaj zahoda morao ostati približno isti zbog vertikalnog instalacijskog odvoda, a kod svega je ostalog imala slobodne ruke.

Novi tlocrt

Novoosmišljeni tlocrt sada je moderan, otvoren i povezuje kuhinju, blagovaonicu i dnevni boravak u jednu prostoriju. Namjera projektantice je bila da taj zajednički prostor, u kojem se najduže i boravi, ujedno bude najveći u stanu. Velika je prednost stana visina stropa od 280 cm i panoramska staklena stijena koja se proteže čitavom širinom stana povezujući prostor s terasom pa on zaista djeluje prostran i prozračan. Kupaonica je prema želji vlasnika mala, a spavaća je soba nešto veća.
Na treći kat vodi stakleni panoramski lift. Posebnost objekta je što nema zatvorenih hodnika, već do stanova vodi otvoreno stubište obloženo tikovinom i prekriveno staklenom nadstrešnicom. Terase su također obložene tikovinom.

Kuhinja se sastoji od niza visećih ormarića s ugradbenom pećnicom i hladnjakom. U tom se nizu skriva i mala smočnica s utičnicama i dodatnim pultom za male kućanske uređaje koji su lijepo pospremljeni i skriveni od pogleda. Drugi je dio kuhinje kuhinjski otok sa sudoperom i kuhalnom pločom okrenut tako da kuhar komunicira s društvom u sobi ili jednostavno da uživa u pogledu kroz panoramsku stijenu, kada je sam. Zbog odvoda nape strop je u kuhinjskom dijelu spušten i iskorišten za ugradbene svjetiljke. Kuhinjski elementi su crni i sjajno lakirani, dok je radna ploča od kerrocka, materijala izuzetno zahvalnog za održavanje.

Blagovaonica i dnevni boravak smjestili su se uz terasu. Blagovaonicu čini stakleni stol s crnom staklenom pločom i stolci od bijelog pleksiglasa.

Smještaj televizora riješen je niskim pregradnim zidom koji istovremeno pruža intimu kutku za blagovanje. Taj dio prostora osvjetljava minimalistička stojeća svjetiljka pokraj sofe, visilica/luster iz iste serije postavljena iznad stola i dvije dekorativne zidne svjetiljke.
Uz crnu i bijelu, trebalo je odlučiti koju treću boju pripojiti ovoj dvobojnoj kombinaciji. Iako je Miha navijao za crvenu, Špeli se spoj crne i crvene činio odveć banalnim. Željna promjene kolorita u svojim projektima, navijala je za zelenomodru. Ipak, kompromis je rezultirao narančastom. Budući da bi kombinacija crne i narančaste djelovala preteško, Špela se dosjetila kako razblažiti dojam - duž spuštenog stropa zamislila je uzorak kôda koji se nastavlja i na stropu i zidovima u hodniku. Tako su narančaste crte u hodniku prva stvar koju gost ugleda kad uđe u stan. Već su za vrijeme gradnje uhvatile pozornost majstora na gradilištu.

Za sjedeću su garnituru izabrali presvlaku u kojoj se isprepliću narančaste i ljubičaste niti, koja je totalni eyecatcher kutka za odmor. Na bijelom zidu iznad sofe nalaze se kvadratične police čija su vrata obložena fotografijama s motivom gradskih vizura. Kako je jedna fotografija i Špelina, to je njezin potpis u stanu. Ispred sjedeće garniture smjestio se zaobljeni stolić od prozirnog pleksiglasa s narančastom policom.

U maloj se kupaonici nalazi samo umivaonik, zahodska školjka i kada. Keramičke su pločice u tri tona sive boje, a sanitarna oprema i namještaj su bijeli. Mali prostor osvjetljavaju fluorescentne svjetiljke ugrađene u zidne niše, dok veliko ogledalo optički povećava prostor.

Radna soba koja je ujedno i gostinjska, zaista je mala, iako tako ne djeluje zbog staklenih površina duž cijele širine. U njoj se nalazi veliki pisaći stol, mali garderobni ormar, krevet i polica iznad njega. Materijali su u kombinaciji srebrnog hrastovog furnira i fronti ormara u crnom laku - kao i u kuhinji.

Iznenađenje koje slijedi ulaskom u spavaću sobu zaista je neočekivano. Početna je ideja bila fototapeta na zidu iza kreveta, a da bi bolje došla do izražaja, krevet je “lebdeći”. U stvarnosti stoji na središnjoj potpornoj nozi koja se ne vidi, a fiksiran je i u zid iznad uzglavlja. Uz “lebdeći” krevet su i “lebdeći” noćni ormarići. Vlasnik je htio hladnu spavaću sobu, s bijelim garderobnima ormarom, bijelim ormarićima i motivom vječnog leda na zidu. Iako su tražili motive sa sjevera i fotografije ledenih gora, na kraju su se oboje oduševili s brezama u snijegu. Tako sada vlasnik spava usred zimske brezove šume! Spušten strop kod ugradbenog ormara obojen je u srebrnu boju, a u pod su ugrađene svjetiljke s led-diodama. Priču završava staklena vaza sa srebrnim ružama.

Terasa je osmišljena kao chill out kutak s tendom kao bijelim jedrom i ležaljkama od tikovine. Nisu zaboravili ni stol i stolce - za sunčanih dana vlasnik često uz šalicu kave baš na terasi započne dan. Zadovoljstvo obavljenim poslom ne skriva: “Budući da se sa Špelom poznajem najmanje jedno desetljeće, na početku nam je pala u naručje jedna od rijetkih povlastica koju zovemo povjerenje. Špeli sam tako u cijelosti prepustio izvedbu projekta, doslovno od A do Ž. Ne kažem da ponekad zbog nekog predloženog rješenja nisam imao dvojbe i strahove, ali to je nestalo čim sam vidio da Špela vlada situacijom i da je moji strahovi samo ometaju. A danas, kada svaka sitnica negdje stoji s razlogom, veseli me što sam donio pravilnu odluku”.