Prevaziđeni su tepisi velikih dimenzija koji se prostiru kroz celu sobu i pritom su veliki skupljajači prašine.  Oni mogu da zaguše prostor i naprave ga dosadnim. Manji tepisi i njihova pozicija u sobi može biti interesantnija za davanje akcenta nekom delu sobe. Sa nekoliko manjih tepiha u sobi možete podeliti zone i ujedno nametnuti putanje kretanja, koje s vremena na vreme možete da menjate pomeranjem tepiha tako da vam soba svaki put izgleda drugačije.


Pozicija tepiha takođe zavisi od njene namene. U dnevnoj sobi tepih postavite do garniture za sedenje ili ispod stola koji zahvata zonu sedenja. U trpezariji tepih je najbolje da se nađe ispod stola i svih stolica, jer pruža dodatni ugođaj pri obedovanju. U spavaćoj sobi tepih se postavlja ili blizu kreveta ili ispod kreveta tako da zahvata kretanje oko kreveta. Manji tepih možete staviti i blizu garderobnog ormara kako bi vam bilo udobnije prilikom presvlačenja.

U dečijim sobama tepih može da se pruža kroz celu sobu ili samo u zoni predviđenoj za igru deteta. U hodnicima i degažmanima mogu se postaviti uski tepisi koji prate putanju kretanja. Postavljanje tepiha ispod prozora se izbegava, kao i ispod komoda i ormara.

Odabirom određene boje i dizajna tepiha možete prostor učiniti neutralnim ili ga akcentovati. Ukoliko imate cilj da vam je tepih neprimetan izaberite boju srodnu nameštaju.

Ako u sobi imate svetli nameštaj i bele zidove možete uneti malo dinamike u prostor tako što ćete izabrati tepih živih boja i staviti ga u središnji deo sobe.

Tepih može postati zanimljiv detalj u sobi ako se odlučite za smeliji dizajn. Mogu se naći tepisi koji imaju odštampane razne motive, reljefni, mrežasti, asimetrični tepisi, tepisi raznih geometrijskih oblika…