דלתות משולבות באמנות קינטית

A-Designer
דלתות משולבות באמנות קינטית


רב בריח משיקה דלתות כניסה מעוצבות    חברת רב בריח אמנויות משיקה קולקצייה חדשה של דלתות מרהיבות פרי יצירתו של האמן הבינלאומי יעקב אגם. לאחר 9 שנים מרגע העלאת הרעיון ע"י האמן יעקב אגם ולאחר פיתוח וביצוע של היצירות,פיתוחן הטכני של הדלתות, ועיצובם הסופי – מציגה רב בריח אמנויות את אוסף הדלתות המקורי והייחודי בפני הקהל הישראלי.

בתהליך יצירת הדלתות, האמן יעקב אגם עשה שימוש בחומרים שונים והעניק לדלתות את חותמו האישי והמיוחד. יצירתו משובצת במרכז הדלת מורכבת מאריחים צבעוניים עמידים במים עשויים דפוס משי מיוחד אשר מונע דהייה ושומר על אורך האריחים לאורך זמן. דלתות האוסף מופיעות במהדורה מוגבלת וממוספרת. על מספר מצומצם מהם טבועה חתימת ידו של האמן יעקב אגם,וכמו כל יצירותיו של אגם, גם כאן ניצבת פילוסופיה מעניינת וייחודית מאחורי העיצוב המיוחד של דלתות הכניסה.

זוהי הפעם הראשונה שיעקב אגם יוצר על מוצר שימושי יומיומי. עד עתה הוא יצר אך ורק יצירות אמנות לשמן, תוך שהוא מסרב לבצע עבודות עיצוב וקישוט לכל דבר שימושי (מחוץ לדברי קדושה כגון מזוזות,מנורות וכו`).ואכן כהסבר לביצוע היצירה אגם מתייחס לדלת כהמשכיות למזוזה - בכניסה וביציאה מהבית להזכיר לנו " והיו הדברים האלה.......בשבתך בביתך ובלכתך בדרך.......והיו לטוטפות בין עיניך וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך " דלת היא שער. משום כך יעקב אגם מתייחס לדלתות שיצר כעין המשכיות והשלמה למזוזה. ומצייר עליה תפילה חזותית בצבעי הקשת בענן – להזכיר את הברית בין הבורא עם כל חי לעולם טוב יותר.

המיוחד והחדש בדלתות יעקב אגם טמון בשילוב מימד הזמן ביצירה המאפשר שינוי חזותי של מירקם התמונה על ידי החלפת סדר ומיקום האריחים. הרעיון העומד מאחורי החלפת סדר האריחים הוא הדינמיקה של הזמן – הבא לידי ביטוי במושג: המהווה והמתהווה. עקרון זה מופיע ביהדות אשר דוגלת בעיקרון החיים ובדינמיות של הזמן ולא מנסה להקפיא אותו כתרבויות אחרות.
מושג הזמן בא לידי ביטוי ביצירה זו ביכולת להחליף את סדר האריחים ולשנות את חזות הדלת בכל פעם מחדש. אין שום דבר קבוע, האדם יכול לשנות את המיצג במו ידיו ולפי רצונו.. כל אחד יכול להיות שותף למעשה בראשית, כל אחד יכול להשתתף במעשה היצירה.

הצבעים השולטים ביצירה על הדלתות הם צבעי הקשת. הרעיון מאחורי השימוש בצבעים אלו – הקשת מסמלת את הברית בין האדם לאלוהים. הקשת מסמלת את ההסכם האישי והישיר בין האדם לבורא עולם – ללא מתווכים וללא מגשרים. הקשת משתלבת על האריחים במרכז הדלתות ונמצאת שם כדי להזכיר את הברית הזו כל פעם שאתה נכנס ויוצא מהבית, זוהי תפילה חזותית בצבעי "הקשת בענן".

לדברי יעקב אגם: "עקרון ההתהוות , ושילוב הזמן כיסוד יצירתי המתחדש בלי הרף הוא יסוד בתפיסת העולם היצירתית שלי. הייתי מעורב בהרבה יצירות סביבתיות חלקם ענקיות מעבר לתמונה קבועה בקיר בבית. יצירות הפונות אליך, המזמינות את עצמם להתחלק אתך בלי שאתה צריך להצמיד את עצמך אליהם . בדלתות האלו רציתי להגשים חלק מהרעיון הזה. הוא נותן את האפשרות ליצור מחדש את הכניסה לבית ולרעיון ההתחדשות האין סופית, לרעיון אי הודעות שכל יום ויום אתה יכול לצפות בצורה חדשה שתעשה על ידך או על ידי הבת או הבן הרעיה או ידיד משפחה. א ת ה פ ת ו ח ל ה ת ח ד ש ו ת כתפיסת עולם , פתוח להפתעות נעימות"

יעקב אגם צייר ופסל ישראלי בן 75 מוכר כאחד מאבות האמנות הקינטית ברחבי העולם. הוא הציג לראשונה בעולם תערוכה היסטורית בפריז ב 1953 בה כל היצירות שילבו את יסוד הזמן והאי וודאות, השפעת תערוכה זו הייתה מרובה על התפתחות
התנועה הקינטית באמנות המודרנית.הוא זכה וזיכה את ישראל בפרס הראשון בביאנאלה של סאן- פאולו בברזיל בשנת 1963.
עבודותיו נמצאות במוזיאונים מרכזיים בעולם. הוא יצר בהזמנת הנשיא ז`ורז פומפידו סלון שלם קינטי בארמון האליזה – משכנם של נשאי צרפת. הוא יצר בפריס מזריקת מים ענקית בקצה "שדרת הניצחון" המפסלת את סילוני המים בשילוב מוסיקה.יעקב אגם גם יצר את פסל אש-ומים בכיכר צינה דיזינגוף בתל אביב.

ביצירותיו אם בציור ואם בפיסול הוא שילב לראשונה את מימד הזמן והתנועה, בהתהוות מתמדת. יעקב אגם יוצר גם בתחומים שונים כגון מוזיקה,תיאטרון, שפה. כמו כן היא פיתח תכנית חינוך חזותית שזיכתה אותו ואת ישראל בפרס מטעם אונס`קו.

מעבודותיו האחרונות של יעקב אגם: חידוש החזית של קבוצת בנינים גדולה בפראג המבוצעת ב - 900 צבעים שונים, ארון קודש וזגוגיות צבעוניות בבית כנסת בציריך – שוויצריה, אנדרטה לשואה על גדות המיסיסיפי בניו- אורלינס-ארצות הברית, רצפת טרצו, פסל ומזריקה לבנין החדש למחקר המוח באוניברסיטת בר-אילן, ופסל נע בכניסה לבנין יד שרה בירושלים (כתרומה).