לשחות בבריכה של ורסאצ'ה: אדיכלי הנוף מגלים את החידושים האחרונים שמבקשים בעלי ההון בגינה

אורן מג'ר The Marker
לשחות בבריכה של ורסאצ'ה: אדיכלי הנוף מגלים את החידושים האחרונים שמבקשים בעלי ההון בגינה - נדל"ן - גינה


אדריכלי הנוף מגלים את האופנות, החידושים והאתגרים הגדולים שמציגים בעלי ההון דווקא מחוץ לבית ■ "אנשים רואים בתים של ידוענים ורוצים כאלה; הראו לי את התמונה של ורסאצ'ה בסן דייגו והעתקנו אותה אחד לאחד"עץ ב-100 אלף שקל

לשחות בבריכה של ורסאצ'ה: אדיכלי הנוף מגלים את החידושים האחרונים שמבקשים בעלי ההון בגינה - נדל"ן - גינה

החברה דדי גולן אדריכלות נוף. גולן פעיל בתחום זה 20 שנה. החברה פועלת מרעננה ומונה שלושה עובדים קבועים.

סגנון "אנחנו בונים קונטקסט שמתאים לסביבה. יש למשל גנים בנחלות במושבים. בדרך כלל זה בית עם חמישה דונמים שצמודים אליו ועוד עשרה שהם בוסתן או חורש ים תיכוני. לאחר סיום הפרויקט אני מלווה אותו שנה-שנתיים עד שאני מוודא את הבנת הנקרא של הגנן. בכלל, אני מתכנן דברים שלא זקוקים לתחזוקה מרובה, כי אני לא סומך על אף אחד. הבסיס פשוט מאוד כדי שגם אם יהיה מוזנח, זה ייראה טוב".

"עצי זית הם הכי יקרים" "יש אנשים שמשקיעים המון כסף בגנים של 200 מטר, מתוך שטח של דונם או דונם וחצי. העלות מתחילה ב-400 שקל למ"ר פיתוח, כולל תאורה וצמחייה, לא כולל דברים יוצאי דופן כמו פסלים או עצים: אני מסתובב בגנים של יישובים ותיקים ומציע לתושבים המבוגרים לקנות עצים בני 50 שנה שעלותם מגיעה ל-50-100 אלף שקל. עצי זית בני מאות שנים הם המוצר הכי יקר שקיים בשוק".

"חבר מביא חבר" "היה לי גן יפה בבית ועזרתי לחבר לבנות את הגינה שלו. ופתאום חבר מביא חבר. אחרי זה כתבו עלי בכמה עיתונים והתמלאתי עבודה, לקחתי עובדים ומאז אני בתחום. עובד עם הרבה אינטואיציה, וההשראה מגיעה מהטבע".

"בית על עץ עם מרבץ כריות" "יש אנשים שהם פריקים של מים. לקוח אחד קנה שמונה דונם בשדה ורבורג ובנה בתים לו ולשלושת ילדיו. מסביב הקמנו מערך של בריכות נוי שמשלבות בריכת שחייה. לכל אחד מהבתים יש בריכת נוי ונחל שמלווה שביל דק בתוך חורש, עד לבריכה המשפחתית הגדולה, שמורכבת גם היא מבריכות נוי. היקף הפרויקט הוא כמעט 2 מיליון שקל והוא כולל מתחם של עצים רבים, בוסתנים ו'דק צמרות עצים' שעולים אליו במדרגות צפות. למעלה בצמרת יש דק נוסף בגובה הענפים, מעין בית על עץ עם מרבץ כריות. בשטח הבית יש גם פינת חי עם טווסים, מגרש משחקים לילדים על משטח גומי ואמפי קטן.

"פרויקט נוסף בוצע בבית יצחק, אצל איש היי-טק שעשה אקזיט. הוא קנה נחלה שכוללת יער ומטע נטוש עם עצי יער שמקנים תחושה של חורש טבעי חשוך, כמו באמזונס. התכנון הוא שמתוך הבית הענקי הזה ייצאו לשונות של דקים לתוך היער, כולל גשר עץ מרחף לתוך צמרות העצים, בגובה של שלושה מטרים. התחושה תהיה שהאדם גר ביער".

"רוצים בית כמו של הידוענים" "אנשים חיים את הז'ורנלים. רואים בתים של ידוענים ורוצים כאלה. לקוח אחד הראה לי תמונה של הבריכה של ורסאצ'ה בסן דייגו בקליפורניה. העתקנו אותה אחד לאחד. מישהו אחר אמר לי: תעשה משהו שלא עשית אף פעם, אבל תראה לי שלוש-ארבע דוגמאות כאלה. אופנה נוספת היא בריכות אקולוגיות, שגם מטפלות במים האפורים מבחינה אידיאולוגית וגם מאפשרות לשחות בלי ריח של כלור, באמצעות צמחי מים ודגים מיוחדים שמנקים את המים".

"חלוקי נחל במקום דשא" "שינוי תקנות המים משפיע מאוד על תכנון הגינות. בעקבותיו עשיתי הרבה גנים עם צמחייה מקומית ישראלית שאחרי שנתיים אפשר להפסיק להשקות, הרבה מאוד שטחי גינון מחופים בחצץ או בחלוקי נחל או ברסק עץ במקום דשא. כיום מספקים את התחושה של מרחבי הדשא באמצעות לשונות דשא שמובילות ממקום ישיבה אחד לאחר. השבילים הם מדשא, אבל הגן עצמו לא. ההשקיה מבוצעת באמצעות מערכות אוטומטיות חסכוניות, שמביאות בחשבון גם מצב שבו הגנן יברח עם הפיליפינית והבעלים יהיה בחו"ל".

מסיבה בירוק

לשחות בבריכה של ורסאצ'ה: אדיכלי הנוף מגלים את החידושים האחרונים שמבקשים בעלי ההון בגינה - נדל"ן - גינה

המשרד מור אבידן, משרד אדריכלות נוף. המשרד הכפר סבאי, בבעלות אליק אבידן וסמדר מור, פועל זה שמונה שנים ומונה שלושה עובדים.

סגנון "אנחנו מתמחים בעיקר בגינון נוי של בתים פרטיים. אין לנו סגנון קבוע, כל גינה בפני עצמה, אנחנו מתחברים לסגנון שקבעו האדריכל ובעל הבית. החודש למשל גמרנו גינה בצהלה שבעליה התגוררו בתאילנד תקופה ארוכה ורצו גינה בעלת מאפיינים תאילנדיים. הסגנון של אדריכלות החוץ נקבע על פי אדריכלות הפנים, הצמחייה משלימה אותו".

"אדריכלים לא ספרו אותנו" "במשך עשר שנים היה לי סטודיו לאופנה עד ששבעתי מהתחום", מספרת סמדר מור. "מאחר שלבעלי היה עסק לציוד לגינות פרטיות חשבתי שיהיה נחמד לגדל את הילדים ולעבוד אצל הבעל. אנשים באו לקנות מוצרים לגינה ומצאתי את עצמי מתכננת להם את הגינות. כשראיתי שהתחום מוצא חן בעיני החלטתי ללמוד הנדסאות אדריכלות נוף, ושם הכרתי את אליק השותף שלי. לפני שמונה שנים, כשפתחנו את המשרד, האדריכלים לא ספרו אותנו. לא הבינו למה צריך את הפונקציה הזאת בבתים הפרטיים. נדרש הרבה זמן עד שנתנו בנו אמון, אבל כיום אנחנו בקשר טוב עם אדריכלים והם גומרים את התכנון ומיד מעבירים את הפיתוח אלינו. אנחנו מגיעים בסוף הבנייה, האנשים כבר עייפים, והירוק שאנחנו שמים סביב הבית מרגיש פתאום כמו מסיבה. העלות משתנה מגינה לגינה ונעה בין 600 ל-700 שקל למ"ר, על פי המרכיבים".

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה