Za početak razmislite šta sve od namirnica želite da držite u špajzu. Zatim koje od tih namirnica češće, a koje ređe koristitie i ko će sve koristiti špajz. Ukoliko špajz koriste i vaša deca vodite računa da im namirnice stoje na dohvat ruke i da do njih mogu lako doći. Razvrstajte sveže namirnice od onih u konzervi ili tegli. Posebno mesto u špajzu trebalo bi da bude i za flaše i boce.

Kada napravite dobru klasifikaciju stvari, znaćete koliko različitih celina imate. Najjednostavnije rešenje za uređenje špajza su uvek police. Postavite ih tako da svakoj polici možete prići i tako da iskoristite što više prostora. Shodno tome koliko namirnica držite, police možete nanizati od poda do plafona. Donje police mogu biti šire jer se njima lako može pristupiti. U gornjoj zoni police mogu biti uže kako bi što lakše dohvatili namirnice sa njih.

Kako biste unapredili vaš špajz uz police možete kombinovati fioke, delove koji se zatvaraju, posebne pregrade za začine, mesto za čuvanje vina… Naravno u špajzu možete uvek držati i tanjire, male kuhinjske uređaje i sve one stvari za koje nemate mesta u kuhinji. Dobro organizovanim prostorom možete lako da upravljate i u njemu dobro da se snalazite tako da ukoliko više ne budete imali potrebu za špajzom  možete ga uvek pretvoriti u ostavu za držanje drugih stvari.

Ukoliko nemate špajz, ne očajavajte. Možete ga napraviti u sklopu kuhinjskih elemenata, ormara, niše ili u lođi. Napravite dublje kuhinjske elemente i sa unutrašnje strane frontova okačite korpice u kojima ćete držati određene namirnice. Možete napraviti i poseban kuhinjski element na točkićima koji će biti mobilan i koji će služiti za odlaganje namirnica.