ירוק בעיניים: 10 גינות באקלים הישראלי

דקל גודוביץ כלכליסט
גן אקולוגי. ייחוד: בריכת דגים ביולוגית היוצרת אשלייה של עומק

גן אקולוגי. ייחוד: בריכת דגים ביולוגית היוצרת אשלייה של עומק


ימי ראשית הקיץ אידיאליים לבילוי בגינה הפרטית. "כלכליסט" ביקר בעשר גינות מקומיות, מגינת גג ועד חצר אחורית פורחתחצר פרטית, גג עירוני, פאטיו פנימי או אפילו מרפסת קטנה - כולם יכולים להפוך לגן פורח שכיף לצאת אליו ולארח בו בימי ראשית הקיץ. אך למרות הרצון למרחב ירוק צמוד לבית, מס הבצורת ובעיית המים של ישראל מקשים על המשימה.

 

אלא שעקרונות ההשתלבות בסביבה החצי־מדברית של האזור והרצון לחסוך במים מחלחלים כעת למדשאות ישראל: המדשאות מוחלפות בדשא סינתטי, בריכות שחייה פרטיות מכוסות כשאינן בשימוש למניעת אידוי, גינות יבשות עם סלעים, חצץ וחלוקים הופכות לנפוצות, ועצי פרי וצמחי תבלין מחליפים עצי סרק וצמחי נוי. כי אסור לשכוח שגינה אינה רק מקור לבזבוז מים, אלא גם תורמת להפחתת פליטת החום בעיר.

 

גן אסייתי- מינימליסטי. ייחוד: ריצוף בגון המים ועצי פיטנה

 

גן אסייתי־מינימליסטי. גן נאה במרכז הארץ ששטחו 5 דונם שעוצב בסגנון אסייתי־מינימליסטי, בהתאמה לבית שתכננו פלסנר אדריכלים. בשטח הגינה פוזרו חלוקי נחל שחורים המשתלבים עם גון המים ורעפי הבית, ויש גם ג'קוזי המשתלב במערכת הבריכות שבחצר.הצמחייה: המראה האסייתי מתקבל משימוש רב בדקלים, עצי מגנוליה ועצי פרנג'י־פנג'י ("פיטנה") באי המרכזי. כמו כן פוזרו בשטח הגינה שיחי במבוק. מעצב: איתמר עיצוב בנוף.

קירות ירוקים. הגינה הנמצאת במושב אורה מבוססת על שיטה צרפתית של גידול הידרופוני, על פני בד מיוחד המורטב כל הזמן עם תמיסת מים מועשרת בחומרי הזנה. הצמחים נשתלו בתוך כיסים צפופים המבטיחים קבלת קיר ירוק כבר בסוף השתילה. הצמחייה: הקיר (2.5 על 1.1 מטרים) כולל צמחים כמו פפרומיה, חמדוריאה, היפואסטס, כלין קפח, פלטיקריון מקרין, בגוניה, סינגוניום ופיקוס פמלה. אפשר לשתול סוגים רבים של צמחים, אבל מומלץ להימנע מצמחים גדולים מדי ומבעלי פקעת. מעצב: ריצ'רד רוזנבאום, מערכות גינון מתקדמות.

 

גינת קרקע על גג. גינת הגג בשטח של 90 מ"ר, הנמצאת בשכונת הקטמונים בירושלים, גדלה על מצע בשם "פרלייט", העשוי מעיבוד של חומר וולקני. מתחת למצע יש איטום וניקוז לעודפי המים ממצע הגידול. אפשר לגדל כך כל צמח, טוב יותר מאשר על גינה שעל פני קרקע. הצמחייה: דשא וצמחייה מגוונת כמו ורדים, לוונדר, מיסקנתוס סיני מגוון ואגפנתוס. מעצב: בני נול, חברת רב־נוי.

 

גן החופשה. ייחוד: בריכת שחייה גדולה וכאלף מיני צמחים

 

גן החופשה. בגינה הממוקמת בשרון בריכת שחייה באורך 12 מטר ודק עץ מסביבה, פינת ישיבת קלועה וגן בסגנון אנגלי - אלו המרכיבים הנמצאים בשטח של 1,200 מ"ר, המדמה חופשה חלומית. בין הצמחים שובצו אבנים מבאר רומאית, אבני רכב מבית בד, דלת סודית ועוד. הצמחייה: הדקלים הגבוהים הוותיקים שהיו נטועים במקום שומרו, ונוספו להם עצי ליצ'י, פג'ויה, קלמנטינה ובסך הכל כ־15 עצים ויותר מאלף מיני צמחים ופרחים. מעצב: רובין פורמן.


לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה