Sve površine u kupatilu trebaju biti suhe, a jednom sedmično ih trebate očistiti sredstvom za čišćenje. To se posebno odnosi na zavjesu za tuširanje, jer se obično na njoj nalazi najviše bakterija i ostataka sapuna.

Odvodi

Odvodi u kupatilu i kuhinji su najprljaviji dijelovi stana. Stoga, neka uvijek budu dobro prohodni i čisti. Kako biste ih dezinficirali, ne morate koristiti snažne hemikalije – dovoljno je nekoliko puta sedmično u odvode usuti malo običnog alkoholnog sirćeta koji će rastjerati bakterije i očistiti odvode.

U svakom slučaju, u odvode često puštamo vodu, sapunicu i deterdžente koji urade veliki dio posla.

Peškiri

Svaki član domaćinstva trebao bi imati svoje peškire i redovno ih mijenjati. Bakterije obožavaju mokre i vlažne peškire koji se opet iznova i iznova upotrebljavaju.

Četkica za zube

Ovo je prilično gadljiva i poražavajuća činjenica, ali kad god pustite vodu u wc-u, i vaša četkica za zube zaradi dio mikroorganizama, pa čak i ako spustite poklopac školjke.

Puštanje vode poput mikrospreja širi mikroorganizme po čitavoj kupaonici. Ipak, jako je mala vjerovatnoća da ćete se razboljeti na taj način, jer se četkice brzo suše, a samim tim i mikroorganizmi umru.

Mokri veš u kupatilu

Veš bi morao stajati najmanje 24 sata da se namnoži ozbiljna količina mikroorganizama, a većina ljudi unutar tog vremena okači veš.

Sušenje veša ubija sve 'ozbiljnije' prijenosnike bolesti, pa nema razloga za brigu. Dobro je i prati ruke nakon vješanja rublja.