„Sve je to od današnjih klima, ni kod doktora ne možeš da odeš da ti odnekud ne duva – prokomentariše, na svaki kašalj i kijanje u zgradi, komšinica koja je odlučila da starost provede bez er-kondišna u stanu:

Šalu na stranu, ne jednom smo čuli da se alergičnima ne preporučuje duži boravak u klimatizovanim prostorijama. To važi i za reumatičare i sve one sklone upalama. A opet, i njima je teško da na plus pedeset u stanu dišu, nešto rade, još teže da spavaju!

Kako kaže Živko Lončar, iskusni serviser i poznavalac klimatizacije, svi ljudi, znači i oni osetljivi, mogu da koriste u stanu savremene rashladne sisteme ali, ako znaju kako.

– Prvi korak je da se klima uređaj kupi od poznatog, brendiranog proizvođača, jer ove firme obezbeđuju godišnje čišćenje i po isteku garancije. Drugi je da sami, bar jednom mesečno u periodu korišćenja klime, proverite i operete filtere ukoliko su zaprljani. Naročito leti, kad se na njima ali i na turbo ventilima talože bakterije, grinje i lišajevi, glavni izazivači alergijskih smetnji, kaže Lončar.

Sledeći korak je da se stan ne prehlađuje leti i zimi ne pregreva. Naime, kad sa 22 stepena izađete na 35, to je udar ne samo na disajne puteve već i na krvne sudove i srce. Važno je znati da stan ne bi trebalo rashladiti na više od sedam stepeni razlike u odnosu na spoljnu temperaturu:

– Ako je napolju 27 stepeni, najpreporučljivije je hlađenje na optimalna 24 stepena, dok ako je 30, temperatura ne treba da prelazi 25. Sa trideset pet stepeni, iako je pakao, nije zdravo da u stanu bude manje od 28, ili sa 40 manje od trideset – što je maksimalni podeok na klima uređajima , kaže Lončar.

Za leto u našim klimatskim područjima najbolje su male, obične klime – kakve uglavnom i imamo. To su, objašnjava, takozvani neinverteri, znači, uređaji koji zimi dogrevaju sobe do minus pet, po čemu se razlikuju od skoro duplo skupljih koji podjednako rade i na „velikim minusima” i troše 40 odsto struje manje. Prednost „malih” klima kod nas je i ta što koštaju od 170 do 300 evra, dok se cena „velikih” ili invertera oko 600 do 1.100 evra.

– Ako sve ove uslove ispunite, nemate razloga za brigu, šta god da vam je. Naročito danas kad sve novije klime koriste „eko frendli” gas, koji ne zagađuje ozon. Takođe, u njih su ugrađeni specijalni, mikroplazma jonizatori, koji proizvode negativne naelektrisane jone i ubijaju bakterije i druge mikroorganizme, podseća sagovornik.

Dodaje još i da je „bezbedni” vek klime od sedam do deset godina, a kvalitetnijih i skupljih i do 15 godina. Ali, ukoliko klima promeni zvuk u onaj iz „susednog stana”, da curi ili slabije izbacuje vodu ili vazduh a onda i jedva hladi – odmah zovite servis. Još možete da je popravite ako na vreme reagujete, a što je još važnije, sprečićete opasno dejstvo bakterija i prljavštine koji su najčešći razlog da ona slabije izbacuje vodu kako treba. Uzrok, doduše, može da bude i nepravilno postavljen uređaj, tim pre odmah ga zaštitite od kvarenja.