U svijetu se godinama proizvodi ekološki prihvatljiv namještaj, izrađen od prirodnih materijala, a nerijetko se reciklira stari i na taj način, rađa se novi komad namještaja.

Ovim procesom uvelike se smanjuje iskorištavanje drvne sirovine, a pri samom procesu proizvodnje smanjuje se i zagađenje okoliša te čuva zdravlje radnika.

U njegovoj završnoj obradi nema upotrebe lakova, pa nema ni otrovnih isparavanja u atmosferu. Namještaj je završno premazan biljnim uljima ili voskom te se može restaurirati.

Iannone Design Limited

Isključivo se upotrebljava drvo, najčešće hrast, bukva, jasen i jela. Drveni eko-namještaj ima sposobnost regulacije vlage. Ako u prostoriji nema dovoljno vlage, drvo je ispušta, a ukoliko je ima previše, ono je upija.

Jolyon Yates

Jolyon Yates

Drveni ekološki namještaj potpuno je biorazgradiv, što, naravno, nije slučaj s namještajem od umjetnih materijala.

PIE studio

Staro drvo koje se iznova koristi u proizvodnji je upravo onaj materijal koji odbacujemo kupnjom novog namještaja. Stari ormari, stolice, stolovi, okviri za prozore, slike, ogledala… Ti komadi drveta ostavljaju se baš onakvi kakvi jesu, ne bruse se niti boje.

Oscar Lhermitte

Oscar Lhermitte

Namještaj se proizvodi od drveće koje se uzgaja samo za tu namjenu. Kako se staro drveće siječe, tako se istovremeno pošumljava. Također, umjesto klasičnog drveta, za proizvodnju se često koristi i bambus – obnovljivi izvor koji nastavlja rasti čak i nakon sječe.

Najčešće se radi o unikatnim komadima koji se uklapaju u svaki dom. Od recikliranog materijala rade se i druge stvari. Kućice za djecu od recikliranog kartona, lusteri od papira ili tapete od recikliranog papira.