בחדרי חדרים

ענת ניר וואלה!
נראית רגילה אבל מתפרקת לשתיים. מיטה של תולי אומנות העיצוב (צילום: יח"צ)

נראית רגילה אבל מתפרקת לשתיים. מיטה של תולי אומנות העיצוב (צילום: יח"צ)


היכנסו לליבם של בתי האנשים שומרי המצוות ותגלו עולם שלם עם מיטות מתפרקות, מטבח כפול וטלוויזיה שאותה רק הנגר מכירישנם דברים שזר לא יבין, לפחות לא מי שאינו שומר בכל יום תרי"ג תורה ומצוות. לכולנו יש מיטה בחדר שינה, מטבח מאובזר, שולחן מחשב וטלוויזיה, אך ברבים מהבתים של חובשי הכיפות אורח החיים הדתי מכתיב הרגלים אחרים ושימושים נוספים ברהיטים המוכרים.

קחו לדוגמא את המיטה הזוגית, שבמגזר הדתי נקראת "מיטה יהודית". היא נראית כמו מיטה רגילה במשך רוב ימות השנה. אלא שבניגוד למיטה הקונבנציונלית, פעם בחודש היא הופכת לשתי מיטות נפרדות, ובני הזוג נאלצים לישון איש איש במיטתו "בזמן בחודש כשהאישה נידה יש איסור נגיעה בין בעל לאישה" מסבירה תמר מישוב בשומרון, "לכן חייבים להפריד בין המיטות". למרות שמבחינת המראה המיטה היהודית אינה מסגירה את תפקודה הכפול, הצורה שבה היא בנויה שונה מזו של מיטה רגילה "היא מתחברת עם שני קרשים סמויים" מסביר שלומי אוליאל, נגר היישוב, "אף אחד לא יודע שהיא נפרדת בכלל. לא רואים את זה".

שולחן האוכל אף הוא חושף טפח ומסתיר טפחיים. מלוא גודלו מתגלה רק בארוחות משפחתיות בהן השולחן הארוך הוא אביזר חובה, במיוחד במשפחות מרובות ילדים. גם למשפחות שאינן מקפידות על קלה כבחמורה יש שולחן מתרחב, אבל תמר מסבירה כי "פינת האוכל והשולחן זה מקום מרכזי למשפחה בשבתות ובחגים. גם חילונים מחפשים פינות אוכל, אבל הם לא בודקים את הרוחב של השולחן."

בחדרי חדרים
שולחן נפתח ובו מקומות אחסון. עץ המשאלות (צילום: יח"צ)

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה