"Trebalo bi da se stvori opuštajuća atmosfera koja je inspirativna za nove školske pohode. Dobro je da ima što više fioka, polica koje treba su detetu na dohvat ruke", predlaže diplomirani inženjer arhitekture Jelena Milinković.

U sobi za školsko dete je, pre svega, potreban veliki radni sto, zatim dovoljan broj otvorenih i zatvorenih polica, set fioka sa točkićima... Raspored nameštaja uslovljava oblik sobe, kao i položaj vrata i prozora.

Krevet treba postaviti uz 'najmirniji' zid, ali tako da uzglavlje ne bude ispod prozora, niti iza vrata. Dobro je da krevet bude klasičnih dimenzija - dužine 190 ili 200 centimetara, jer dete brzo raste. Plakar, takođe, treba da bude što veći, a dobar izbor je američki plakar zanimljivog dizajna.

Radni sto može da ima i dodatnu radnu ploču sa nogarom na kome je točkić, koja se izvlači ispod osnovne ploče, čime se dobija dodatna radna površina. Veliki sto omogućava da, kada je potrebno, roditelji zajedno sa detetom rade domaće zadatke, a i pruža priliku mališanu za timski rad sa drugarima iz škole.

Da li su praktičniji stolovi koji imaju pravougaonu radnu ploču ili oni koji su krivolinijski, 'nepravilno' sečeni?

"Ako su roditelji u mogućnosti, bolje je da ploča radnog stola bude krivolinijski sečena, tako da prati položaj sedenja. Ukoliko nema mogućnosti za to, dobro je da bar ivice stola budu zaobljene. Sto sa zaobljenom pločom u vedroj boji može da dominira dečjom sobom i da se takvim akcentom prevaziđe sterilna, umerena priča."

Gde je najbolje postaviti radni sto?

Pozicija stola je definisana prirodnim izvorom svetlosti. Najbolje je da sto bude pored prozora, postavljen tako da, ako je dete desnoruko, svetlo pada sa leve strane i ne stvara senku dok piše.

U malim sobama se sto najčešće postavlja ispod prozora, ali treba voditi računa o mogućnosti otvaranja prozora, visini radijatora i parapeta (bočni zidić prozora, u koji je uglavljeno okno). Dobra pozicija stola je i usred prostorije, kada je sto samo bočnom stranicom naslonjen na zid. Na taj način, radni sto postaje dominantan u sobi i pruža mogućnost da više dece sedi za njim.

Pored radnog stola, potreban je i prostor za odlaganje školskog pribora. Komadi nameštaja koji su na točkićima sa kočnicom, omogućavaju deci da sama promene funkciju sobe. Ako je komoda za odlaganje sveski, koja stoji ispod stola - na točkićima, može da bude i 'klub sto' kada dođu drugari.

Stolica je važan element nameštaja, jer u ovom uzrastu treba da se vodi briga o držanju kičme. Dobro bi bilo da je podesive visine, a kriterijumi za izbor bi trebalo da budu kvalitet i udobnost. Pored stola i stolice, obavezan deo opreme sobe za đaka je i stona lampa. Jaka radna lampa treba da baca svetlost sa leve strane, ukoliko je dete desnoruko, i obrnuto.

Kako osmisliti prostor za učenje u malom stanu, u kome dete nema svoju sobu?

Ukoliko je kutak za učenje u zajedničkom prostoru - dnevnoj sobi, možete da ga odvojite slobodnom policom, koju ćete da postavite usred prostora. Ili sa draperima, eventualno panelnim zavesama. Deci je potreban mir da bi se fokusirala na učenje, ali i roditelji imaju pravo na svoj deo dnevne sobe.

Treba misliti i o potrebama i navikama mališana. Mirnijoj deci treba više jarkih boja, a bržoj minimalan broj elemenata, da bi se zanimala jednom stvari i lako sredila sobu. Dobro je da se dete uključi u odabir boja za sobu.