Valdorf Astorija: kraljev salon

Kada je 1. oktobra 1931. godine otvoren hotel Valdolf Astorija, predsednik Amerike Herbert Huver u govoru na radiju je rekao da je ovaj hotel „ simbol gostoprimstva naše nacije, njene narastajuće snage, primer hrabrosti ali i komfora i umetnosti“.

Činjenica je da je Valdorf Astorija kada je izgrađen bio najveći hotel na svetu. Ne po broju soba, već po površini, jer njegove sobe i saloni daleko su prostranije od standarda. Danas je ovaj hotel deo lanca Hiltona, te i dalje spada u luksuzne hotele, ali sa pristupačnim cenama za ono što nudi. Noćenje sa doručkom počinje od 319 dolara, što je cena koja više nije bauk ni za mnoge beogradske hotele.

Spolja Valdorf Astorija liči na Empajr Stejt Bilding, otprilike u isto vreme su građeni – to je gromadno zdanje od kamena koje pokazuje imperijalne ambicije. Jedna od tih moći hotela je poseban ulaz. Koliko nam je poznato, Valdorf Astorija je jedini hotel na svetu koji ima svoj sopstveni železnički peron. Danas ne radi, ali je decenijama širio famu o monstruoznom luksuzu hotela u strogom centru Menhetna u koji može da uđe neopaženo čitav voz.

Naime, Valdorf Astorija je građena iznad Glavne železničke stanice, koja se, inače vodi kao najveća železnička stanica na svetu. Eto, još jednog imperijalnog simbola. Možemo da pomenemo i još jedan – suvlasnik hotela Džon Astor IV je potonuo zajedno sa Titanikom! Ha, sve simbol do simbola imperijalne moći.

Njujorkolozi, istraživači tajni Njujorka, napisali su gomile članaka pa i jednu celu knjigu o „tajnom peronu u Valdorfu“. U štampi se pominje samo u nekoliko društvenih događaja. Kao što je bikini modna revija u holu Glavne železničke stanice, posle koje su učesnici i novinari seli u luksuzan vagon, koji je odvežen do perona Valdorf Astorije. Iz vagona se pravo ulazi u lift, širok 1, 80 i dugačak 7 metara, a lift je goste popeo do banket sale hotela, gde je čekao ručak. Sve se ovo desilo 12. juna 1948. godine.

I Endi Vorhol je pravio „podzemnu žurku“ na peronu Valdorfa. Usluge ovog perona, pretpostavlja se, koristio je i predsednik Ruzvelt. Njujorkolozi smatraju da je lift čudnih dimenzija pravljen specijalno za predsednika Ruzvelta, da bi u njega stala predsednička invalidska kolica i dovoljan broj ljudi iz obezbeđenja.

Peron je poslužio i u predsedničkoj kampanji 1952, kada je kandidat Adlaj Stivenson, održao govor u Valdorf Astoriji, potom se spustio do perona, seo u svoj predizborni voz i hitro nastavio kampanju. Imperijalno, nema šta.

Inače, na polju masovne kulture, Valdorf je i naziv za fensi salatu, od jabuke, lešnika, celera i majoneza. Kao što je rekao predsednik Huver pozdravljajući otvaranje najvećeg hotela na svetu, ovaj hotel je simbol narastajuće snage Amerike ali i njene potrebe za konforom.