Najnoviji trendovi u opremanju enterijera podstiču zdrav i prirodan način života. U svetu je već godinama popularan ekološki nameštaj izrađen od prirodnih ili recikliranih materijala, a sada na mala vrata dolazi i na naše tržište.

A

Ekološke farbe

Obične boje za zidove proizvode se od sintetičkih hemikalija koje ne samo da su štetne za okolinu, već i za zdravlje. Zato je je najbolje da sobe okrečite prirodnim ili ekološkim bojama. One se proizvode od organskih sastojaka, bez upotrebe petrohemijskih otrova ili pesticida koji su poznati izazivači alergija. Ekološke boje sadrže biljna ulja, ekstrakte i jednostavne minerale.

Za eko-uređenje doma koriste se netoksične boje na zidovima, tapete od recikliranog papira, parket od bambusa ili tepih od jute, ali i mnogi drugi detalji za dom. Na tržištu se tako mogu pronaći servis za jelo od recikliranog stakla, kućica za decu od recikliranog kartona ili luster od korišćenih materijala.

Podovi od bambusa

Pri dizajniranju i projektovanju ekološkog nameštaja koriste se reciklirani ili materijal iz obnovljivih izvora. Ekološki nameštaj trebalo bi da ima mogućnost rastavljanja, što je preduslov za fleksibilno korišćenje i prilagodljivost svakom prostoru. Cilj ekološkog dizajna je da olakša upotrebu nekog predmeta, tako da korisnik može sam da ga sastavlja.

U ekološkom uređenju doma popularne su podne obloge od održivog materijala kao što su bambus ili pluta, a stručnjaci ih svrstavaju u „ekološkije" materijale od drveta.

2

Parket od bambusa je lakši, a ujedno i do 30 odsto tvrđi od hrastovog, a i antialergijski je. Podovi od plute su topli, mekani i jednostavni za održavanje. Pluta je vrlo elastičan materijal, pa je otporan na udarce i ogrebotine, a pogodan je za kuhinju, dečje sobe, pa čak i za kupatila jer je odličan izolator toplote.

Poželjni vuneni tepisi

Tepisi od veštačkih vlakana možda su jeftiniji i atraktivnije izgledaju, ali se brže uništavaju, sadrže štetne sastojke i zadržavaju bakterije i prljavštinu. Zato je bolje da u dom stavite tepihe od vune ili biljnih vlakana poput sisla, jute, pamuka i kokosa, jer se lakše održavaju i duže traju.

3

Vlakna sisla dobijaju se od listova agave koji se predu u čvrsti konac, farbaju i predu u tepihe. Kako se u proizvodnji agave ne koriste pesticidi, vlakna su oslobođena štetnih sastojaka, a tepih nema neprijatan miris. Tepisi od prirodnih vlakana koji su najzastupljeniji na tržištu su vuneni. Oni su dobri toplotni izolatori i otporni su. I tepisi od kokosa i sisla su otporni, a pogodni su za domove kao i kancelarije, jer preko njih točkići na stolicama lako prolaze.