מה התמונה על הקיר אומרת עליכם? כך נראה הבית של השכן

שני שילה The Marker
מה התמונה על הקיר אומרת עליכם? כך נראה הבית של השכן - בתים - דירות - עיצוב


מהירוקים, דרך הסטודנטים ועד הפנסיונרים: סגנונות עיצוב הבית מושפעים מאופי הדיירים, מהגיל שלהם ומאורח חייהם ■ שני שילה יצאה למסע בין בתים ומשפחות, בדקה מה תולים הדיירים על הקירות בסלון, מהו החדר האהוב עליהם בבית ואיזו פנטזיה עיצובית הם עדיין לא מימשוזרים של פרחי פלסטיק

הדיירים: משפחת דימרמן: ציפורה, 74, ומשה, 77 - שניהם פנסיונרים. מיקום: קריית חיים. גודל: כ-100 מ"ר.

מה התמונה על הקיר אומרת עליכם? כך נראה הבית של השכן - עיצוב - דירות - בתים

תיאור כללי: בכדי להגיע לדירה של משפחת דימרמן צריך לעבור דרך חצר פנימית בקרבת אחד הרחובות השוקקים ביותר בקריית חיים. בני הזוג נהנים מקרבה לשירותים שונים כמו קופת חולים, בנק וסופר. לאחר קבלת פנים נלהבת מהכלבה, נכנסים לסלון. מול מערכת ספות העור הכהות ניצבת ויטרינה עם דלתות עץ משולבות עם זכוכית ומזנון מעץ כהה שעליו מונחת הטלוויזיה. מצדה השמאלי של הכניסה נמצא המטבח שטוף השמש וממול הכניסה למסדרון שמוביל לחדרי השינה והרחצה. על הקירות תלויים ציורי שמן. בנוסף יש כמה ארונות עם ויטרינות, שבהם מוצגים פריטים שנאספו עם השנים. הדירה עמוסה מזכרות ותמונות של הנכדים והנינים: לציפורה ולמשה 10 נכדים וחמישה נינים, השישי בדרך.

היסטוריה נדל"נית: את הדירה קנו בני הזוג לפני כ-13 שנה, לאחר שיצאו לפנסיה. לפני כן גרו בקריית מוצקין בדירה בקומה השלישית. "חשבנו שלקראת היציאה לפנסיה כדאי לקנות דירה בקומה נמוכה יותר", מסבירה ציפורה. "נכון שאנחנו עדיין פעילים, אבל צריך להתכונן להמשך הדרך".

המקום האהוב בבית: "אני אוהבת את כל פינות הדירה", מצהירה ציפורה בגאווה.

על הקירות: בפינת האוכל תלוי אוסף צלחות. בסלון תלויות כמה תמונות שמן - אחת מהן ציירה ידידה טובה של משה; אחרת ציירה בת הדודה שלו; את תמונת הנוף משה קנה לציפורה לכבוד יום הנישואים ה-50. בצד הספות מונחים זרים של פרחי פלסטיק (ציפורה: "אני מאוד אוהבת אותם").

מה הייתם משנים בבית: אף שהיא מרוצה מאוד מהבית, ציפורה מסבירה שלא היתה מתנגדת לשיפוץ קטן שיכלול את סיוד הקירות.

בשנה הראשונה לא תולים תמונות

הדיירים: משפחת סיני: רקפת, 42, אדריכלית נוף; אלון, 41, חוקר מוח ופיסיולוג; נטע, 14, עינב, 10, ענבר, 8, וסתיו, שנתיים. מיקום: מושב קורנית. גודל: 175 מ"ר.

מה התמונה על הקיר אומרת עליכם? כך נראה הבית של השכן - עיצוב - דירות - בתים

תיאור כללי: מהחנייה של משפחת סיני רואים את מפרץ חיפה במלוא תפארתו. לרבים מהשכנים יש חלון שצופה אל אותו נוף מרשים, אבל בשעות אחר הצהריים, השעות שבהן רובנו נמצאים בבית, החלונות האלה מוגפים בגלל השמש השוקעת שחודרת ישירות לבתים. אצל משפחת סיני החלון לנוף קטן יחסית ובכלל - הבית, שאותו תיכננה רקפת ואליו נכנסו לפני כשנה, פונה בעיקר לחצר. החצר עם המרצפות המיוחדות, מהסוג שלכלוך עושה להן רק טוב, היא לב הבית של המשפחה. מעברה האחד ניצב קיר שהמשפחה מכנה "קיר ברגן" על שם האדריכל המקסיקני, לואיס ברגן, הידוע בקירות הטיח המיוחדים שלו.

החצר אמנם עדיין בהקמה - אך בתוך הבית הגימור פשוט ומוקפד, עם מרצפות שומשום, קיר סלון מטויח בטיח גס ותאורה ששקועה בתוכו. ניכר כי מחשבה רבה הושקעה בפרטים. כך למשל, ספסל עץ גושני חודר את הקיר וממשיך בגינה, וכן גופי תאורה שקועים ומרצפות מצוירות בחדרי השירותים ובאמבטיות. משמאל לכניסה נמצא המטבח עם דלתות העץ הבהירות. מצד ימין נחבאים שירותי האורחים עם רצפה מצויירת וממול נמצא הסלון. מאז שנכנסו לבית עוד לא בחרו ספות, והסט הנוכחי התקבל ממשפחה שרצתה להיפטר ממנו. משפחת סיני מדגישה שמדובר בריהוט זמני. מול הקיר המטויח נמצא גרם מדרגות שעולה לקומה השנייה, שבה נמצאים חדרי השינה של הבנים.

היסטוריה נדל"נית: לפני כעשר שנים רכשה משפחת סיני בית סוכנות בגודל של 60 מ"ר והרחיבו אותו בהמשך. "חיפשנו את הבית הקטן ביותר, כדי שכשנחליט לשפץ נוכל ליצור את ההשפעה הכי משמעותית", מסבירה רקפת. שלוש שנים גרה המשפחה, אז עם שלושה ילדים, בבית ואז טסה לבולטימור לחמש שנים והשכירה אותו. לאחר שחזרו החליטו לשפץ. לקח להם כמעט שנתיים לתכנן ולבצע - ליתר דיוק, שנה ועשרה חודשים: שנה לתכנן ועשרה חודשים לבנות.

העקרונות: הבית של משפחת סיני תוכנן על פי כמה עקרונות של תכנון בר קיימא. בבית מותקנת מערכת סולרית, שבזכותה מקבלת משפחת סיני צ'ק מחברת חשמל במקום חשבון לתשלום. כמו כן, מערכת של מים אפורים משמשת להשקיית הגינה; האריחים במקלחת הילדים פורקו מבית בירושלים; האשפה האורגנית נהפכת לקומפוסט; ארובות אור בקומה השנייה משמשות לתאורה ותורמות לסרקולציית האוויר; והגג מבודד באופן מיוחד.

המקום האהוב בבית: "החצר ופינת האוכל".

על הקירות: שום דבר לא תלוי עליהם. "אני מאוד אוהבת את הקירות הלבנים, הנקיים, ולכן בשנה הראשונה אני לא תולה תמונות", מסבירה רקפת. בעתיד ייתלו בבית עבודות אמנות מרשת שאמה של רקפת מכינה, וכבר הוכן עבורן מקום.

מה היית משנה בבית: רקפת: "הייתי מקטינה את הפתחים ומטייחת את הבית בטיח עם מלט לבן ועם קש, כמו טיח של פעם, שבו משתמשים לעבודות שחזור. כיום רק הקיר בסלון מטויח כך". 

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה