Unutra:
1. Izaberite orhideju koja odgovara vašoj sobnoj temperaturi. Neke biljke su mnogo zahtevnije po pitanju varijacije temperature u odnosu na neke druge. Ako je u vašoj kući temperatura izmedju 20 i 24 stepena možete izabrati orhideje kojima je potrebna viša temperatura za rast i razvoj. Ako se noću temperatura u vašoj kući dosta spušta ( recimo na 15 do 18 stepeni), izaberite orhideje koje traže umerene temperature.
2. Mnoge orhideje dolaze zasadjene u nekoj vrsti kora od drveta ili u nekom vlaknastom materjalu. Ovo je zato što orhideje većinu hranljivih sastojaka i vode uzimaju preko korenja koje je u vazduhu. Zato nemojte seći ovo korenje.
3. Orhidejama je potrebna povećana vlaga i direktna sunčeva svetlost tokom zimskih meseci i indirektna sunčeva svetlost tokom letnjih meseci.
4. Ne dozvolite da se orhideja previše osuši. Ovo bi brzo uništilo biljku. Stalno navodnjavajte, ali u skladu sa uputstvima za vrstu orhideje koju ste zasadili. Voda mora pokvasiti kompletan koren.
5. Ako lišće postaje svetlo zeleno ili žuto i povećava se, potrebno je da dodate đubrivo. Ako orhideja neće da cveta, a lišće je tamno zeleno i opušteno verovatno koristite previše đubriva. Biljka koja brzo raste i dobro se razvija zahteva đubrivo. One biljke koje sporo napreduju ne zahtevaju đubrivo. Ako ste orhideju zasadili u kori drveta ona zahteva više đubriva nego ona u vlaknastom materjalu. Možete stavljati obično đubrivo za kućne biljke svake 4 nedelje, i dobro čitajte uputstva.

Napolju:

1. Ako se u vašem području temperatura spušta ispod 5 stepeni morate da orhideje unosite unutra preko zime kako ne bi uginule.
2. Orhideje vole malo sunca i malo hlada. Što je toplije područje to će joj trebati dublja hladovina kako bi cvetala.
3. Napolju se orhideje sade od početka do sredine maja.
4. Orošavajte orhideju svakodnevno. Budite sigurni da vaša biljka nikad ne bude suva.
5. Ako orhideja počne da vene ili dobija čudnu boju odmah je presadite. Ovo znači da na mestu na kom raste ima previše sunca i da joj nedostaje hladovine. Proverite da li dajete dovoljno vode.
6. Stavite pomalo đubriva svake dve nedelje.
7. Pritka za koji ćete je privezati je neophodna. U suprotnom cvetovi će se saviti i biti u blatu ili ce se polomiti.
8. Kada nastupi hladniji period unesite orhideju unutra.
9. Zapamtite da svaka vrsta orhideja traži drugačije navodnjavanje, ali u osnovi za sve važi jedno pravilo da zemlja ne sme da bude natopljena već mora biti vlažna. Kvalitet vode je takođe značajan. Mekša voda sadrži soli i svakako će oštetiti koren. Najbolje je koristiti destilovanu vodu. Kišnica je takođe dobra.
10. Orhideje vole vodu koja je na sobnoj temperaturi.
11. Ako je saksija mala zalivajte dva puta nedeljno. Biljke u većim saksijama ( većim od 15 cm) treba da se zalivaju jednom nedeljno.
12. Nikada nemojte zalivati ako je zemlja vlažna ili mokra.
13. Uvek zalivajte ujutru.
14. Zapamtite da je svaka vrsta orhideje pomalo drugačija tako da se uvek raspitate kod prodavca o njenim konkretnim zahtevima.