Ako želite promjeniti izgled svog životnog prostora, brzo, jeftino i efikasno, najbolje je da u dom unesete boje. Ukoliko jedan zid vašeg, na primjer dnevnog boravka, prefarbate u neku življu boju odmah će prostor djelovati drugačije, svježe i novo.

Prije nego što uzmete četku u šake, razmislite o boji koja će vam dominirati stanom. Boje bi trebalo gledati kao cjeline, ukomponirane s ostalim djelovima stana a ne kao izoliranu pojavu. 

Znanstveno je dokazano da boje djeluju na čovjeka, na njegovo psihičko stanje. Na primjer, žuta potiče kreativnost, ljubičasta odmor, plava i zelena djeluju umirujuće dok crvena potiče na akciju i rad, pa prilikom odabira u obzir uzmite i taj faktor.

Kombinirajte različite boja i intenzitete 

Ukoliko pravilno iskoristite boje, životni prostor prema želji možete optički smanjiti ili povećati. Svijetlije boje na zidu od onih na podu, "povećavaju" prostor, dok ga zgasite i tople boje smanjuju. Hladne boje (plava, zelena i ljubičasta) ističu zidove, a tople (crvena, žuta, narandžasta) stvaraju osjećaj topline i ugode.


Tekstura i boja bi trebalo biti u skladu. Grube i neravne površine bi trebale biti svjetlijih boja dok glatke bi trebale biti u nešto hladnijim bojama. 

Šarenilo je nešto što treba izbjegavati jer ne daje efektan učinak, ali svakako se ne treba ni ograničiti na jednu boju. Ključ je u balansu. Boje ne bi trebale biti izražene u istom intenzitetu, istaknite više boju koja vam najviše odgovara.

Tamne boje je najbolje koristiti na malim površinama, dok svjetlije treba dominirati većim komadima namještaja, zidovima ili velikim prostirkama. Ukoliko jedan zid obojite nekom "jarkom" bojom poseban štih vašem prostoru dat će uokvirene crno-bijele fotografije na njemu.

Lampe za udobnost i toplinu doma 

I kućna rasvjeta ima dvije zadaće: ostvariti efektno i zdravo osvjetljenje, ali i biti dekorativni element doma. 
Postoje i osnovna pravila kojih se treba držati pri izboru i razmještanju rasvjete, a to je prije svega funkcija prostorije te pravilo da dizajn rasvjetnih tijela treba uklopiti u dizajn namještaja, tepiha i ostalih sitnica u prostoriji.



Dnevna soba je multifunkcionalno i centralno mjesto većine domova, u kojem se provodi najviše vremena. Zato bi u ovoj prostoriji trebalo osigurati više svjetla. 

Osim samostojećih lampi, za dnevni boravak preporučuju se i zidne svjetiljke postavljene na različite visine te nekoliko manjih lampi, koje se postavljaju na komode, stolove itd. Glavna zadaća svih njih zajedno je rasvjeta, ali i stvaranje ugodne i tople atmosfere.

Zanimljiv detalj je i rasvjeta koja se rasipa preko upotrebnih predmeta, mijenjajući  boje svjetla, pojačava toplinu prostora i bolje izražava osobnost vlasnika. I da napomenemo, za svečane ili vrlo intimne trenutke, najbolje su dobre stare svijeće. Još ako su u boji ili mirisne, izbor je pravi.