Početkom zime treba ukinuti prihranu većini biljaka, osim vrstama koje tek ulaze u period cvetanja, poput božićnog kaktusa ili ciklame.
Da bi biljke lepo rasle, redovno im odstranjujte suve listove i uvele izdanke.

OPREZNO S VODOM
Većinu sobnih biljaka treba retko zalivati, tek toliko da zemlja ne bude sasvim suva. I ne brinite, one bolje podnose sušu nego prekomernu vlažnost. Da bi vaše biljke dobijale neophodnu vlagu, trebalo bi da ih grupišite u prostoriji i da napravite tzv. sobnu baštu.
Ciklame, azaleje i ostale vrste koje i zimi cvetaju zalivajte na svaka dva-tri dana.
Kaktuse držite na tamnom mestu, na temperaturi do 10 stepeni, i ne zalivajte ih od novembra do februara.

DALJE OD PROMAJE
Nagla promena temperature ne godi biljkama i zato svaki put kad provetravate stan treba da sklonite cveće s promaje. Većina vrsta koje se kod nas uzgajaju traže dosta svetlosti, pa saksije držite što bliže prozoru, ali nikako blizu radijatora, grejalica i klima-uređaja.
Inače, ustajao vazduh i duvanski dim smanjuju otpornost sobnog cveća na napade insekata, gljivica i ostalih štetočina.
 

EKSTRA SAVET
Da bi biljka dobila neophodnu vlagu, oslonite se na metod duple posude. Za saksiju s biljkom potrebna vam je broj veća ukrasna posuda. Njeno dno pokrijte sa 5 cm šljunka, nalijte vodu do polovine šljunka i stavite saksiju s cvećem.


NIJE VREME ZA PRESAĐIVANJE
Biljka koju kupite na jesen trebalo bi da ostane u istoj saksiji do proleća. Međutim, ako baš želite ili morate da presadite neki cvet, obavezno nabavite novu zemlju i saksiju za broj veću od prethodne. Posebnu pažnju obratite i na osvetljenje, jer zimi ne samo da su dani kraći nego je i intenzitet svetlosti mnogo slabiji. Zbog toga je dodatno osvetljenje skoro neophodno za sve biljke koje se nalaze na udaljenosti od prozora većoj od jednog metra.

 

5 NAJOOTPORNIJIH
* Singonijum ne podnosi promaju i suv vazduh

* Vriseju, indijansko pero, ne zalivajte puno tokom zime

* Spatifilumu odgovara velika vlaga

* Begonija voli svež vazduh

* Juka zahteva mnogo svetlosti