Porodica fikusa, poreklom iz tropskih i suptropskih krajeva, sadrži veliki broj vrsta koje se mogu podeliti u tri grupe - sa malim listovima, velikim listovima i padajuće, odnosno puzeće vrste. Najčešće gajena vrsta je fikus elastika, sa velikim jajastim, sjajnim i kožastim listovima. Drugi po popularnosti je fikus bendžamin, koji po lepoti i izgledu spada u jednu od najelegantnijih vrsta. Stablo bendžamina je gusto razgranato i često može da izraste u malo drvo sa brojnim, sitnim lišćem. U cvećarama može da se nađe nekoliko varijeteta ovog fikusa: sa tamnozelenim listovima, vrlo svetlim ili šarenim zeleno-belim listovima. Za bujan rast potrebno mu je mnogo svetlosti, a može da naraste i do tri metra. Mogu biti i neobičnih oblika, od bokastih do patuljastih.

Često, odmah nakon što smo ga nabavili, fikus počne da gubi lišće zbog čega se mnogi razočaraju. Najčešći uzrok je šok kojem je biljka izložena pri transportu i promeni staništa. U staklenicima biljke se gaje u optimalnim uslovima, sa dosta svetlosti i visokom vlažnošću vazduha. Biljka se mora privići na novo stanšte. Bendžaminu odgovara svetlo mesto, zaštićeno od direktnog sunca, zaklonjeno od promaje i udaljeno od izvora toplote. Minimalna temperatura koju tokom zime može da podnese je 13 stepeni, a idealna je između 18 i 20. Ne odgovaraju mu nagle promename temperature. Kad mu nađete odgovarajuće mesto, ne pomerajte ga. Za vreme zimskog mirovanja ređe ga zalivajte, jednom u desetak dana. Uvek opipajte površinu zemlje vrhovima prstiju. Ako osetite da je suva na dodir 3 cm ispod površine, zalijte ga odstojalom vodom sobne temperature, a ukoliko je zemlja još vlažna, odložite zalivanje za dan-dva. Tokom perioda rasta (od proleća do rane jeseni) biljku zalivajte obilno, dva puta nedeljno. Da biste povećali vlažnost vazduha biljku redovno prskajte prokuvanom ili destilovanom vodom. Osim orošavanja, u zimskim mesecima saksiju sa bendžaminom stavite u širi podmetač ispunjen vodom i kamenčićima. Biljku postavite na kamenčiće tako da dno saksije ne bude u vodi.

Mlade biljke presađuju se svake godine na proleće, u za dva broja veću saksiju. Na dno saksije obavezno stavite drenažni sloj od usitnjenog stiropora ili komadića glinene saksije. Zemlja za presađivanje trebalo bi da bude rastresita i bogata humusom. Kod odraslih biljaka, dva puta godišnje (u martu i septembru) zamenite samo površinski sloj zemlje. Od proleća do jeseni, na svakih 15 dana, u vodu za zalivanje dodajte tečno đubrivo za zelene biljke. Sa prihranjivanjem treba početi 45 dana posle presađivanja. Fikus ne prihranjujte u zimskom periodu. Kako tokom zime biljka često odbaci deo listova, početkom proleća je možete orezati, a drvce fikusa će se obnoviti i dobiti još lepši izgled. Nastale rane posle orezivanja zaštitite drvenim ugljem ili sumpornim prahom.

Razmnožavanje fikusa obavlja se reznicama uzetim u proleće. Izaberite izdanak sa barem dva para zdravih listova i rastućim vrhom. Orežite ih ispod drugog para listova (reznice moraju biti duge od 8 do 10 cm). Pripremite reznicu orezujući stabljiku neposredno ispod lista. Odstranite donji par listova i umočite prerezanu površinu u hormonski prah za ožiljavanje. Štapićem ili olovkom napravite rupice u zemlji i zabodite reznice u saksiju prečnika 8-10 cm, tako da njihov kraj bude na dnu rupice, a listovi odmah iznad zemlje. Dobro zalijte i pokrijte providnom folijom. Svaki dan dignite pokrivač na pet minuta da biste sprečili truljenje i proverili da se zemlja nije isušila. Reznice držite na temperaturi od 24 stepena. Posle tri nedelje sklonite pokrivač i biljčicu presadite u malo veću saksiju u koju ste stavili odgovarajući zemljišni supstrat.

Ukoliko fikus tokom zime gubi mnogo listova, to je znak da mu nedostaje svetlost (list dobija hlorotičnu boju), možda je izložen promaji (zeleni list opada) ili je preobilno zalivan (list žuti i opada). Lepljivo lišće je siguran znak da su ga napale vaši i u tom slučaju fikus isprskajte "Konfidorom". Ako lišće počne da žuti i deluje prašnjavo, a na naličju se pojavi paučina, fikus isprskajte akaricidom, na primer "Omajtom".