Oduvek su fascinirale ljude čudesnim izgledom i lepotom cveta raskošnih boja. Reč je o orhidejama, jednoj od najvećih i najbogatijih familija biljaka.

Većinom potiču iz planinskih predela tropskog i suptropskog pojasa, gde je velika vlažnost vazduha. Od orhideja pristiglih sa prirodnih staništa nastali su mnogobrojni hibridi, među kojima se izdvaja falenopsis.

Stručno ime potiče od grčkih reči phalaina (noćni leptir) i opsis (nalik leptiru). Prirodno stanište ove orhideje su jugoistočna Azija i delovi Indije, gde raste u vlažnim šumama na nadmorskoj visini od 200 do 400 metara

Falenopsisje epifitna biljka koja ne raste na zemlji nego na drveću koje joj služi kao oslonac. Zbog takvog načina života, u kućnim uslovima falenopsis često "napušta" saksiju i izbacuje korenje izvan, u potrazi za vazduhom i svetlom. Nikada ih na silu ne vraćajte u saksiju, jer možete lako da je polomite.


Opis biljke - Na kratkoj stabljici raspoređeni su u dva reda mesnati zeleni listovi, dužine od 10 do 30 cm. Lišće formira rozetu u kojoj se razvijaju cvetne stabljike i vazdušno korenje. Pljosnati cvetovi prečnika 5 cm nalaze se na dugoj cvetnoj dršci koja nosi desetak cvetova, prečnika 3-6 cm. Cvetna stabljika može da se pojavi svakog trenutka tokom godine. Cvetovi traju od 12 do 16 nedelja, a mogu biti beli (sa crvenim i žutim usnama), ružičasti, lila, žuti, tamnoljubičasti...


Nega -Da biste uspešno odgajili falenopsis važno je znati da ukoliko ga stavite na prozorsku dasku, ispod ne sme da bude radijator. Najbolje je da biljku držite na istočnom prozoru i na prozračnom mestu, bez promaje, ali ne na direktnom suncu.


Temperatura - Optimalna noćna temperatura u zimskim mesecima je 18 stepeni, tokom dana 21, a najniža 16 (u ovom periodu biljke su veoma osetljive na hladan vazduh). Tokom leta maksimalna dnevna temperatura ne bi trebalo da bude veća od 32 stepena, uz obezbeđen svež protok vazduha da se listovi ne bi pregrejali.


Zalivanje - Nemojte dozvoliti da se supstrat u potpunosti osuši. Falenopsis zalivajte ujutru, potapanjem u dublju posudu sa destilovanom vodom. Od oktobra do kraja februara dovoljno je da ga zalivate jednom nedeljno. Tokom proleća i leta zalivajte ga na svaka tri dana. Vodite računa da ne kvasite središnji deo lisne rozete, jer koren može da istruli (u prirodi ova biljka raste viseći nadole i voda se na njima ne zadržava).Da biste ustanovili da li orhideju dobro zalivate, pratite izgled vazdušnog korenja.Zdrava biljka stvara dugo korenje koje izlazi iz saksije i raste posle perioda cvetanja. Najbolje je biljku da držite u podmetaču, koji je ispunjen do polovine vodom na kamenčićima. Listove orošavati svakog dana (ujutru) mekom vodom. Ako voda prenoći na listovima će se pojaviti žute i crne pege.


Prihranjivanje i presađivanje - Falenopsis se prihranjuje od marta do septembra đubrivom za orhideje. Presađuje se posle faze cvetanja, obično na proleće, svake dve-tri godine (u slučaju da zemlja počne da se rasipa, upija previše vode ili je korenje već zauzelo čitavu saksiju, što se lako vidi kroz providnu plastiku). Veličinu saksije, ukoliko je potrebno, povećajte za jedan broj. Ako je biljka imala problema zbog previše zalivanja, otklonite trulo i osušeno korenje. Za presađivanje koristite posebnu zemlju za orhideje.


Saveti - Posle precvetavanja, cvetnu stabljiku iseći iznad četvrtog članka, nikako do korena. Da bi se podstaklo cvetanje mora da postoji razlika između dnevne i noćne temperature. Temperatura ne sme da bude niža od 15 stepeni, jer će doći do opadanja pupoljaka. Osim toga, do opadanja pupoljaka može da dođe i ukoliko se orhideja nalazi na promaji.

U slučaju da cvetna stabljika počne da se suši, biljka nagoveštava formiranje lista. U tom slučaju preporučuje se da se odseče na drugom ožiljku od baze koji ostaje posle opadanja cveta. Formiraće se nova cvetna grana koja će cvetati za otprilike devet meseci.