Obje varijante su dostupne i orijentalnog su karaktera, ali zahtijevaju različitu upotrebu paleta boja i elementata dizajna. Zatim se trebate odlučiti hoćete li izabranu temu uređenja ispuniti bogatim i ukrašenim elementima ili će to biti više minimalističko rješenje sa jednostavnim, ravnim linijama.

Tamno drvo i minimalistički stil

Ako se odlučite za tamno rješenje, tada je drvo Wenge beech u kombinaciji sa medijapanom bež boje pravi izbor za uređenje enterijera u Azijskom stilu. Kuhinjski elementi, radne površine i šank izrađeni od tamnog drveta Wenge će dominirati u prostoru i svojim jednostavnimi ravnim linijama naglašavati minimalistički stil, te davati orijentalnom prostoru jasnu definiciju i formu.

Što se tiče boja zidova u tamnoj varijanti, oni trebaju biti neutralne ili prljavo bijele boje, jer će većina namještaja u prostoriji biti tamna i velika, pa mora postojati pozadina koja ih neće sakriti. Ako kojim slučajem ipak želite da svoje zidove obojite, onda odaberite jaku boju kao što je, na primjer, tamnoplava ili zelena.

Svakako treba koristiti prirodne boje koje dodatno daju utisak prostranstva i jednostavnosti, a što je esencijalna karakteristika istočnjačke filozofije, kulture i dizajna. Kada se u prostoru dizajniranom na ovaj način naglašava neki detalj, to se obično čini indirektno, svijetlijom nijansom bež boje ili dominantnom teksturom.

Čiste boje

Istočnjaci koriste čiste boje. Za razliku od zapadnjačke umjetnosti gde je uobičajena upotreba miješanih boja i dizajnerskih detalja, na istoku se cijeni upotreba jedne boje i jednostavnih poteza kistom. Zato je ova umjetnost po svojoj prirodi jednostavnija, ali često i izražajnija od zapadne. U našoj kulturi se tamna boja uglavnom i ne smatra pravom bojom, dok je u istočnjačkim enterijerima ona jedan od osnovnih načina izražavanja.

Detalji koji će dodatno istaći da se radi o Azijskom stilu su svakako neizbježno Bonsai drvo, bijeli luster od rižinog papira, te šoljice, štapići i ostalo posuđe koje dolazi sa Dalekog istoka. Pored toga, često se koriste i teksturirana svila, tatami podne obloge i tekstil ukrašen predivnim vezom (koji se koristi i za kimona i druge odjevne predmete).

Japanska kultura smisao života nalazi u savršenom balansu između suprotnosti (jin i jang), pa ni enterijeri nisu izuzetak. U suštini ovih rješenja se nalazi niz kontrasta i neobičnih suprotnosti koje ipak stvaraju osećaj balansa i ravoteže.

Konkretan primjer uređenja

Zadatak je bio isprojektovati rješenje enterijerskog uređenja dijela stambenog prostora  koji uključuje kuhinju i trpezariju. Klijent je zahtjevao kuhinju sa većom funkcionalnošću, da trpezarija i kuhinja budu povezani u jednu cjelinu i da se prostor uredi u modernom stilu.



Planirano riješenje
Najveća intervencija u prostoru odnosi se na uklanjanje postojećeg pregradnog zida koji razdvaja kuhinju od ostave u dužini od 200 cm čime bi se postojeća prostorija proširila  za odprilike 2.50 m2. Time bi se dobila veća površina za rad  i komunikaciju, te bi prostor bio mnogo iskorišteniji.

Zidanjem novog pregradnog zida debljine 15cm postojeća ostava bi se smanjila.

Posebna pažnja posvećena je dizajnu kuhinje, gdje je svaki elemenat rađen po mjeri.

Materijali koji su korišteni za izradu kuhinjskih elemenata su :

1.    Prirodna bukva (korpus)
2.    Medijapan u bež boji (vrata)
3.    Radna ploča bijele boje

Spušteni plafon izrađen od gips-kartonskih ploča sa osnovnom konstrukcijom od metalnih profila pored funkcije kačenja posuđa, estetski su veoma atraktivan elemenat u prostoru. Na jednom dijelu spuštenog plafona postavljene su metalne šipke koje imaju dvostruku funkciju.  U dijelu iznad sudopera planirani su ugradbeni reflektori koji osvjetljavaju radnu površinu.

Uređenje trpezarije, odnosno sto i stolice, prate uređenje kuhinje te se svojim oblikom i materijalima uklapaju u enterijerski prostor.

Detalji
Na bočnom zidu kuhinje i trpezarije pored zida u kojem se nalazi ventilacija i odvod, postavljena je polica za vino širine šanka i radne površine, dok je poleđina obložena drvetom – prirodna bukva sa metalnim nosačima. Bočni zid, kao i zid sa lijeve strane ulaza je u bež boji koja stvara pozitivnu atmosferu i osjećaj opuštenosti. Na prozorima su postavljene platnene roletne u bijeloj boji koje štite od svjetlosti, a istovremeno prostoru daju elegantnu notu.