גרים בעץ, מרגישים בבית

BVD
גרים בעץ, מרגישים בבית


בית עץ לא חייב להיות צימר. מהירות בנייה, דיוק מירבי, בידוד אקוסטי וטרמי, חום, טבעיות ואינטימיות; כל אלה מאפיינים את בתי העץ למגורים - "עץ ועצה".במקומות רבים בעולם העץ הוא חומר הגלם המרכזי בבנייה הפרטית. מסורת בנייה זו, שמתבססת על זמינות העצים בטבע, נובעת מהכרה בתכונות וביתרונות של העץ, שלעיתים הוא עמיד ואיכותי יותר מחומרים מתועשים.

"אדריכל איטלקי סיפר לי פעם", אומר גיא הברפלד, האדריכל של חברת 'עץ ועצה', "שבארצו בית מעץ נחשב לבית איכותי ומיוחד  יותר מבתי בטון ובלוקים. יש בתי עץ בני 300 ו-400 שנה, ששמרו על מראם ועל ערכם הגבוה. בארצנו הצעירה והדלה ביערות, אמנם אין מסורת של בנייה בעץ, וקשה למצוא בה בתי עץ בני 400 שנה", מסביר הברפלד, "אבל בשנים האחרונות בניית בתי מגורים מעץ תופסת מקום בקרב הבונים הפרטיים, ואי אפשר להתעלם מנוכחותה. כמעט בכל יישוב או הרחבה ניתן למצוא בית עץ לתפארת".

בית עץ מעניק לדייריו תחושה של חום, טבעיות, ייחודיות ואינטימיות לצד איכויות מעולות של גימור, בידוד תרמי ואקוסטי. הוא מהווה פתרון מצוין למחפשים מוצר איכותי ומיוחד בתחום הבנייה הפרטית.

       

בניית בית עץ אינה זולה יותר מבנייה קונבנציונאלית. הברפלד מבהיר, כי יש להקפיד על שימוש בחומרי בידוד תרמי ואקוסטי מתאימים, לצד חומרי גמר טובים, בכדי לקבל מוצר סופי טוב ואיכותי. "פשרות, שניתן לעשות אולי בבנייה של צימרים, המאוכלסים רק באופן חלקי וזמני, לא ניתן לבצע בבית למגורים, שאמור להעניק איכות חיים גבוהה ליושביו בכל ימות השנה" הוא אומר. לכן, לקראת בניית בית עץ חשוב מאוד לבחור בחברה בעלת מוניטין וניסיון בסוג כזה של מבנים, כזו שניתן לבחון מבנים שלה גם בפרספקטיבה של כמה שנים אחורה.

בעת תכנון הבית חשוב להיוועץ עם אנשי מקצוע ומתכננים, המנוסים בסוג כזה של מבנים )חלק מחברות הבנייה מעניקות שירותי תכנון והנדסה כחלק מהחבילה הכוללת של בניית הבית(. לבוחרים במסלול תכנון עצמאי, ניתן להיעזר בייעוץ האדריכלי והמקצועי, שמעניקים מרכזי עץ כדוגמת "עץ ועצה" כחלק מהעסקה הכוללת לרכישת חמרי הבנייה למבנה, וכן לקבל הפנייה לבעלי מקצוע המתאימים למאפייני הפרויקט ומיקומו בארץ.

מלבד האווירה הייחודית והנינוחה ש משרה סביבה טבעית ואיכותית, הנשמרת לאורך שנים, יש לבנייה בעץ יתרונות פרקטיים נוספים, שאותם מונה הברפלד: "לבתי עץ עמידות גבוהה ברעידות אדמה, בזכות גמישותו של העץ", הוא אומר, "כמו כן, זמן הבנייה באתר קצר )כ- 4 חדשים בלבד(".

ניתן גם לבנות את המבנה בחלקים, ולהובילו לאתר שהוכן לכך מראש, לצורך הרכבה סופית בלבד, וכך למעשה מקבלים מבנה עומד באתר בתוך ימים ספורים. "מבחינה עיצובית", מסביר הברפלד, "בית עץ לא חייב בהכרח לקבל גמר חיצוני של עץ".  ניתן לקבל חזות "קונבנציונאלית" על-ידי גמר חיצוני של טיח אקרילי כלפי חוץ וגבס כלפי פנים. ניתן גם לבצע גמר חיצוני מלבני חרס, אבן טבעית או ללכת על השילוב הקלאסי של ברזל-אבן-עץ. מי שבוחר שלא "להחצין" את העץ ולהשתמש בו כחומר הבניין של הבית בלבד, עושה זאת מתוך הכרה באיכויות העץ ומעלותיו.

לסיכום מדגיש הברפלד שני דברים חשובים ומשמעותיים מאוד:
1. העץ לתעשיית העץ בכלל, ולבתי עץ בפרט, המסופק ע"י ספקים מורשים כדוגמת "עץ ועצה", הינו בעל "תו ירוק", כלומר, מדובר בכריתת עצים מאושרת מיערות, שניטעו לצורך כך מראש. העץ עובר תהליכי עיבוד ושימור לפי תקנים אירופאיים מחמירים, כדי להתאימו לייעודו הסופי.
2. עמידות של מבני העץ בפני אש עומדת בכל התקנים לפי דרישת הרשויות, ומושגת באמצעות תהליכים כימיים מיוחדים, או שימוש בחומרי גמר מתאימים.

טלפון: 1-700-500-565


לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה