-Držati biljke daleko od toplotnog izvora

-Izbegavati promaju i direktnu sunčevu svetlost

Promaja može izazvati gubljenje boje i opadanje lišća kod biljke. U najgorem slučaju, može doći do potpunog odumiranja biljke. Takođe, biljke se ne smeju izlagati direktnoj sunčevoj svetlosti, jer cveće i lišće mogu “sagoreti”.

-Redovno zalivanje i orošavanje biljaka

Voda je jedan od presudnih životnih faktora za biljke, pa o tome treba voditi najviše računa. Posle zalivanja, zemlja u saksiji će propustiti suvišnu vodu u posudicu ispod, a tu vodu treba izbaciti, jer biljke ne vole ni previše vlage.

-Temperatura i svetlost

Treba imati u vidu da nekim biljkama odgovaraju mračni uglovi prostorije, a nekima odgovara pozicija pored prozora, takođe treba obratiti pažnju na temperaturu.

Niska temperatura (7-13 stepeni)- pogodne biljke za nisku temperaturu i mračne uglove prostorije su lukovica i paprat. Za nisku temperaturu i polusenku Aspidistra, Araucaria, Fatsia, Saxifraga. Za nisku temperaturu i mesto pored prozora su Nephrolepis, Careus, Cyclamen, Hedera, Tradescantia.

Umerena temperatura (13-18 stepeni)- ova temperatura i mračni uglovi su pogodni za Asplenium, Pteris, neke vrste palmi i paprat. Umerena temperatura i polusenka su odgovarajući za Asparagus, fikus, kraljevsku begoniju, filodendron, Monstera-u. Na svetlosti i u ovim temperaturnim uslovima će biti ugodno begoniji, Echeveria-i, Hoya-i, Phoenix-u, draceni.

Visoka temperatura (18-24 stepena)- mračni uglovi su pogodni za Billbergia-u, fikus, sansevieriju, Peperomia-u, Syngonium. U polusenke stavite Adiantum, Calathea-u, Aglaonema-u, Pandanus. Biljke kojima odgovara visoka temperatura i mesto pored prozora su Aphelandra, Coleus, Zebrina, Cordyline, Codiaeum.

-Koja biljka ide u koju prostoriju?

Dnevna soba

Dnevna soba je uglavnom najveća prostorija u kuči i zato za nju odaberite biljke velikih dimenzija, koje će naglasiti veličinu prostorije i dekorisatije. Neke od odgovarajućih biljaka su: Aurucaria, Fatsia, fikusi, filodendron, palme, juka.

Asplenium je vrsta paprati sa velikim lišćem koje može biti dugačko do 45 cm i različitih je oblika. Ova vrsta bolje podnosi svetlost od ostalih paprati. Lako se održava: redovno zalivanje i jednonedeljno potapanje u hladnu vodu.

Juka je biljka koja doseže visinu i do 2 metra. Odgovaraju joj osvetljeni ambijenti,a može podneti direktnu sunčevu svetlost do 5 sati po danu. Ova biljka se zaliva samo kad je zemlja u saksiji potpuno suva i može podneti velike temperaturne oscilacije i suvu klimu.

Predsoblje

Ovaj prostor je uglavnom bez prozora, mračan je, hladan i podložan stalnim promajama, pa tu uspevaju sledeće vrste biljaka: Aspidistra, Asplenium i japanska Fatsia na podu, a u visećim korpicama i zidovima: bršljani, fikusi Pumila i Pallaea.

Japanska Fatsia može doseći visinu do 2 metra. Uspeva u neosvetljenim uglovima, ali zemlja mora biti stalno vlažna, pa je treba zalivati češće.

Kupatilo

Ovu prostoriju odlikuju mali prostor, pomanjkanje svetlosti i velika vlažnost. Najpogodnije biljke za ovu prostoriju su Chamaderes, Capelvenere, Rhoicissus.

Spathiphyllium je biljka koja doseže 90 cm visine. U kasno proleće stvara bele cvetove koji traju nekoliko meseci. Odgovaraju joj hladnija mesta i biće u dobrom stanju čak i u mraku.

Kuhinja

U kuhinji se provodi mnogo vremena, a optimalna je za biljke. Pored grejanja, tu su i dodatni izvori toplote (šporet, rerna, pećnice), a često pranje i kuvanje garantuje visok nivo vlažnosti. Za kuhinju izaberite kompaktne, dugačke i uzane biljke za pod, a na policama dobro uspevaju biljke koje podnose senku (paprat, bršljan, Adiantum, Fittonia-u).

Fittonia je mala biljka, visine do 15 cm. Listovi su joj prožeti belim šarama, osetljiva je i potrebna joj je senka. Hladnoća i svetlost bi je uništili za samo par sati. Fittonia je biljka kojoj treba obezbediti temperaturu od minimum 18 stepeni.

Asparagus densiflorus je biljka sa tankim i 90 cm dugim grančicama. Ne podnosi suv vazduh, treba je redovno zalivati i povremeno seći osušene delove.

Spavaća soba

Potpuno je pogrešno mišljenje da ne treba držati biljke u spavaćim sobama. Istina je da noću biljke konzumiraju kiseonik iz sobe, ali ta potrošnja je sasvim zanemarljiva. Štaviše, određene biljke proizvode kiseonik baš u noćnim satima: Aechemea, Cryptanthus, Neoregelia.

Cordyline doseže visinu do 120 cm i ima predivno crveno-zeleno-ljubičasto lišće. Da bi joj boja ostala nepromenjena, mora ostati na osvetljenom mestu i temperaturi ne nižoj od 13 stepeni.

Neoregelia je biljka spljošenog oblika, visine 20, a širine 40 cm. Voli svetlost, prija joj kisela voda, a njen centralni deo uvek mora biti natopljen vodom.