Svaki posao, pa i krečenje zahteva dobru pripremu. Ako se dobro organizujete i pravilno isplanirate aktivnosti, sve će trajati nekoliko dana, vaš dom neće biti neuredan i ostaće vam vremena za odmaranje.

Zaštitite prostor

Ispraznite prostorije koje nameravate da krečite. Idealno je ako možete sav nameštaj da iznesete negde napolje, jer je u praznom prostoru lakše raditi. Ukoliko to nije moguće, nameštaj prebacite na sredinu sobe i prekrijte najlonom. Ne zaboravite ni na pod koji je takođe potrebno zaštititi najlonom ili novinskim papirom. Utičnice, prekidače za struju, okvire vrata i prozora oblepite zaštitnom trakom.

Pripremite zidove

Pre krečenja, proverite u kakvom su stanju vaši zidovi. Podsećanja radi, oni moraju da budu ravni, čisti i suvi, jer će u protivnom na njima ostati mrlje od masnoće, vlage i drugih nečistoća. Ako na zidu ima rupa ili pukotina, popunite ih masom za ravnanje zidova (glet masa), a ukoliko ima ostataka masnoće ili tragova vlage, sitnim brusnim papirom (šmirgl papir) skinite gornji sloj.

Koliko boje vam treba?

Izračunajte površinu zidova i trgovci će vam reći koliko vam boje treba. Majstori otkrivaju, litra boje dovoljna je za osam kvadrata, a ukupna kvadratura površine koju želite da okrečite računa se tako da ukupnu kvadraturu stana pomnožite sa brojem tri.

Kada pripremate boju, uradite to odjednom kako biste izbegli dobijanje različitih nijansi.

Pribor za krečenje

Osim boje, treba vam valjak ili/i četka, ručka sa regulacijom dužine, sito za ceđenje, jedna široka i dve uže i manje četke različitih dimenzija za završne radove.

Krečenje

Prvo četkicama pređite ćoškove, ivice gde se spaja zid i plafon i teže pristupačna mesta (ona oko utičnica i vrata) pa tek onda počnite da krečite plafon. Na kraju se kreče zidovi.

Kad pređete celu površinu, ostavite da se osuši. Ne ostavljajte posao na pola jer će se videti spojevi boja. Ako nanosite više slojeva, važno je da svaki sloj nanesete tek kada se prethodni osuši.