Filc (pust) je zadnjih godina postao nezaobilazan materijal u dizajniranju namještaja jer se svojim ekološkim osobinama potpuno uklapa u trend zdravog stila življenja, usklađenog s okolišem.

Prirodni filc radi se od ovčje vune, a izrađuje se tehnikom prerade. Vlakna se uslijed mehaničkog i toplinskog djelovanja međusobno upletu u čvrstu strukturu, pa se dobiva gust i neraskidiv materijal.

To je ekološki materijal, izrađen od obnovljivih sirovina i potpuno razgradiv. Vrlo je dobrih svojstava u pogledu izolacije od buke, vibracija, ima odlična toplinska svojstava, nisku zapaljivost, a zbog mekoće koristi se kao zamjena za tapeciranje namještaja.

Može biti različite debljine, tvrdoće te bilo koje boje. Zbog svojih raznolikih mogućnosti, kreativan je izazov za dizajnere.

Neki dizajneri koriste sasvim jednostavne metode oblikujući namještaj kreativnim, promišljenim spajanjem debelih komada filca, dok drugi istražuju mogućnosti ovog materijala preklapanjem, savijanjem ili nabiranjem.

Viseće pregrade Airflake, Stefan Borselius za Abstractu

Često se naglašavaju spojevi konstrukcije od filca, njegove 'kopče' ili konac kojim se spajaju dijelovi. Zanimljivi dekorativni oblici površina mogu se dobiti preciznim izrezivanjem. Dodatno je moguće iskoristiti njegove tekstilne karakteristike oblikujući ga kao da se radi o odjeći.

Filc također može biti obloga na konstrukciji od drveta ili metala. Čak i kad se na dijelove namještaja stavi samo na površinu, njegove svježe boje i mekoća sasvim mijenjaju dojam.