Pod je najveći "komad namještaja" i stoga jedan od najvažnijih elemenata prostora. Drvene podne obloge se ističu trajnošću, kvalitetom i atraktivnim izgledom. Klasični parket se danas često zamjenjuje modernim vrstama parketa, koje koriguju njegovo najosjetljivije svojstvo rasušivanja, što za posljedicu ima vizualnu nekompaktnost podne površine.

Ljubitelji klasičnog masivnog parketa, koji ostaju vjerni ovom proizvodu, treba pažljivo da odaberu način slaganja parketa, jer se tako može ublažiti stvaranje pukotina među letvicama.

Gotovi lakirani dvoslojni parketi su zadržali osnovne karakteristike klasičnog parketa, ali su tehnologijom izrade prilagođeni savremenim zahtjevima. Ovakav parket se sastoji od većeg broja lamela okomitih na plemeniti sloj, te se tako ublažava širenje i skupljanje drveta uslovljeno promjenom vlage u prostoru. Ovakvi parketi su prilagođeni prostorima s ugrađenim podnim grijanjem.




Troslojni parketi se sastoje od tri sloja drveta u ukupnoj debljini oko 15 mm. Gornji sloj parketa čini lamela od tvrdog drveta. Debljina mu je četiri mm. Srednji sloj se sastoji od daščica mekog drveta poput jelovine u debljini devet mm, a donji sloj se najčesće izvodi od jelovog furnira u debljini dva mm. Slojevi se postavljaju okomito jedan na drugi, a gornja površina je strojno obrađena kao lakirana, nauljena ili obrušena.

Furnirani pod se sastoji od drvenog furnira koji se lijepi na ultrasnažni HDF. Završnu obradu čini osam slojeva laka, koji ovaj drveni pod čini puno otpornijim na udarce i habanje od klasičnog parketa i lameliranih podova. Furnirani pod nije potrebno ponovo lakirati nakon višegodišnje upotrebe.

Drvene podne obloge se izrađuju od domaćih vrsta drveta, te egzota, koje svojom bojom i karakteristikama podnoj oblozi daju dodatnu vrijednosti. Jedno od najtrajnijih i najotpornijih vrsta drveta je tikovima.

Drveni podovi su uvijek u trendu, a moderni načini obrade i primjene drveta kao podne obloge mu osiguravaju još bolja svojstva i nezamjenjivu ulogu u opremanju.