Stan je klasičan, jednosoban (soba, kuhinja, kupaonica i hodnik). Živim sama, ali imam puno stvari i obitelj koja se često okuplja, pa bih sobu pretvorila u kuhinju s boravkom, a kuhinju u spavaću i 'radnu' sobu. Međutim, ne znam je li to moguće zbog preseljenja vode iz kupaonice (inače između sobe i kuhinje je noseći, debeli zid).

U kupaonici imam kadu, perilicu, WC, bez umivaonika koji mi jako nedostaje... Kuhinju i sobu krase prozori uzduž cijele jedne strane (park), a stan je u visokom prizemlju na zapadnoj strani, tako da je tek poslijepodne više svjetla te je u hodniku 'mrak', pa me znam je li bi valjalo staviti na strop knauf, ili što već, i ugrađenu rasvjetu.

Molim Vas za pomoć i unaprijed se zahvaljujem na vašem trudu da mi pomognete osmisliti i uljepšati životni prostor u kojem želim toplinu i boje...



Za početak bih zaključila da 32 kvadrata i nije tako malo, pa bi ponudila dva rješenja za Vaš životni prostor. Prvo poštuje Vaše želje za mirnom spavaćom oazom, a drugo će Vam dati par možda korisnih savjeta za trenutnu prostornu organizaciju –ukoliko iz bilo kojeg razloga odlučite ostati pri sadašnjem rasporedu.

Iako Vam možda to nije prioritet, krenula bih od kupaonice, i svakako predložila da umjesto kade izvedete jednostavnu nišu za tuširanje koja će Vam omogućiti i smještaj uže perilice za rublje. Postoje i gotove tuš kabine užih dimenzija, a perilica za rublje u koju se rublje umeće s gornje strane, može se naći i u širini od 45cm. Isto tako postoje i umivaonici manje standardnih dimenzija, širine od samo 23 cm, pa ne sumnjam da ćete moći naći rješenje za Vašu kupaonicu.

Budući da ste napomenuli da je hodnik mračan, a cijeli stan je u popodnevnim satima izuzetno svijetao zbog zapadne orijentacije, postava pomičnih vrata od mutnog stakla prema spavaćoj sobi/sadašnjoj kuhinji, i ukidanje onih prema dnevnom boravku, pružit će Vam dobro osvjetljenje za ulazni prostor.



Preseljenje spavaće sobe svakako će vam omogućiti mirni prostor za noćni (ili dnevni odmor) ali i smještaj manjeg radnog prostora u produžetku ugradbenog ormara na sjevernom zidu (koji bi imao idealno osvjetljenje ako ste dešnjakinja).

Dnevni boravak bi jednostavnom denivelacijom u vidu jedne stube podijelila na dva prostora: ulazni - orijentiran oko ugodnog dvosjeda/trosjeda, i kuhinjski - s centralno pozicioniranim stolom za Vašu obitelj koja voli okupljanja.

Budući da bi klasična izvedba kuhinje dominirala cijelom sobom, predlažem izvedbu u vidu ugradbenih ormara visine zida, unutar kojih bi osim smočnice, tanjura, čaša i ostalih potrepština mjesto mogla naći i ugradbena pećnica.
'Otok' na kojem bi se kuhalo, posluživalo i pralo omogućio bi i zatvoreni prostor za otpatke, te bazu na koju bi se jednostavno u produžetku prislonio sam stol.

S obzirom na vašu želju za bojama, moguće je i sve kuhinjske stijene izvesti kao višebojne, ili barem neke od njih.


Varijantno rješenje, tj. trenutni razmještaj je moguće učiniti zanimljivijim i 'čišćom' organizacijom kuhinje, kao male oaze s pomičnim stolom s pogledom na zelenilo. Dnevni boravak je na taj način rasterećen od viška namještaja, a izvedbom pomičnog stola dobili biste veliku radnu plohu, koja bi po potrebi jednostavnim pomakom postala tako željeni prostor za okupljanja. Postojeće stolice (koje se višenamjenski koriste), nakon druženja jednostavno 'vratite na njihovo mjesto', i sve je kako je i bilo!