Osmislite prostor

Potrebna vam je sasvim nova organizacija prostora u kom će vaš mališan imati svoje mesto za učenje, ali i za igru. Ako dete već ima svoju sobu, nemate nikakvih problema, ali to ne znači da se i u malim prostorima ne može srediti kutak koji će biti lepo opremljen i funkcionalan.


Trebalo bi da pažljivo izaberete mesto gde ćete postaviti radnu površinu ili pisaći sto. Površina stola treba da bude dovoljno prostrana i, što je izuzetno važno, dobro osvetljena. Poželjno je da sto bude blizu prozora, kako bi dete imalo dovoljno prirodnog svetla. Koliko god da su vaše finansijske mogućnosti ograničene, ne smete da štedite jedino na radnom stolu, stolici i dobroj lampi.


Ukoliko vaše dete boravi u maloj sobi, i tada postoji rešenje. Ako kupite ili napravite svom prvaku krevet u čijem će gornjem delu moći da spava a u donjem da uči, dobićete na prostoru. Dete će imati kutak za odmaranje i spavanje, ali i mesto za učenje i igru. U podnožju kreveta možete sami da napravite radnu površinu pričvršćivanjem drvene ploče na nosive grede kreveta. Jedini nedostatak takvog radnog kutka jeste manjak svetlosti koji možete da rešite postavljanjem dobre stone lampe.

 

Sagledajte đačke potrebe

Pre nego što se bacite na uređenje prostora, evo nekoliko korisnih saveta koji će vam pomoći da nešto ne propustite:
 

− Sto bi trebalo da bude dovoljno veliki da na njega stanu sveske i knjige. Ukoliko odlučite da na radni sto stavite i računar, monitor obavezno stavite u krajnji levi ili desni ugao kako bi raspoloživa radna površina stola ostala što veća.
 

− Sto treba da stoji na svetlom mestu, a najbolje je kad dnevno svetlo dolazi s leve strane. Idealno je da bude smešten kraj prozora.

 

− Ukoliko u stanu nemate dovoljno mesta za radni sto, poslužiće vam kuhinjski. Pri tom se možete poslužiti plićom plastičnom kutijom u kojoj će dete odlagati sav potrebni pribor (olovke, gumice, pribor za geometriju i sl.), a koju će za vreme učenja držati ispred sebe.
 

− Stolica treba da bude udobna, ali pre svega dovoljno visoka kako bi dete sedelo u što prirodnijem položaju. Stolice koje se podešavaju po visini uvek su dobar izbor.


− Stona lampa treba direktno da osvetljava radnu površinu. Preporučuje se sijalica od 40 vati da svetlo ne blešti previše. Ukoliko je njegov radni kutak nedovoljno osvetljen, dete će se više naprezati i vrlo brzo umarati.
 

− Sav potreban pribor trebalo bi da mu bude nadohvat ruke. Najbolje je ako stoji na polici iznad radnog stola ili u nekoj od fioka pored stola. Što je školski pribor preglednije sortiran, učenje će biti efikasnije.
 

− Osigurajte detetu bar jednu komodu ili policu na kojoj će držati svoje stvari. Pripazite samo da polica bude nadohvat ruke kako bi dete samo moglo da sprema stvari i uzima sve što mu je potrebno.
 

− Ako nemate mesta za ormarić, poslužite se jednostavnim visećim policama. Iste možete da nađete u raznim veselim bojama, a dete u njima može da drži sve – od školskog pribora, odeće za fizičko do igračaka.