Kupatilo nije toliko opasno koliko se obično misli kako zbog toga što se relativno često pere i čisti tako i zbog činjenice da je u njemu širenje klica ograničeno - to je mesto gde se peru ruke, objašnjavaju stručnjaci italijanskog časopisa „Starbene“ (ostati zdrav). Trebalo bi, ipak, da obezbedite dobro provetravanje da biste sprečili pojavu buđi.

                        

RASADNICI BAKTERIJA

Najveći rizik po higijenu predstavljaju naslage kamenca na rešetkicama, slavinama i otvorima kroz koje ističe voda kad se lavabo napuni. Te naslage mogu da budu pravi rasadnik bakterija.
Brižiljivo ih perite sredstavom protiv krečnjaka, a povremeno možete i da ih dezinfikujete nekim hemijskim preparatom ili paročistačem. Jednom mesečno izvadite rešetkice i držite ih jedan sat u poklopljenoj posudu sa sredstvom protiv krečnjaka ili mešavinom vode i sirćeta.
Sledeće rizično mesto su peškiri i sunđeri. Tačno je da su vam ruke čiste kad ih brišete (upravo ste ih oprali, zar ne?), ali rizik i dalje postoji zato što peškiri dugo ostaju vlažni, a vlaga je raj za bakterije. Rešenje je da ih perete na svaka tri-četiri dana, barem na 50 stepeni Celzijusa, pošto se klice sa njih neprestano prenose na ruke, a preko njih i na druge površine. Ako ste u mogućnosti, osušite ih posle svakog pranja. Krpe i sunđeri koje koristite za pranje kupatila takođe moraju često da se peru i dezinfikuju. I još nešto: najbolje je da ih koristite samo u kupatilu.

 


TUŠ, KADA, WC

Pošto se koriste za održavanje lične higijene, tuš i kada moraju da budu besprekorno čisti. Zato brižljivo perite slavine, slivnik, zavesu za tuširanje, a naročito gumene prostirke u kadi. Da se zavesa za tuširanje ne bi ubuđala, obezbedite dobro provetravanje kupatila.
Još su opasnije saune i kade za hidromasažu. One imaju rupice koje je vrlo teško očistiti i koje zato nude utočište mnogim mikroorganizmima. Iz otvora na tušu u vazduh mogu da dospeju gljivice i bakterije - čak i vrlo opasne, poput legionele - koje napadaju pluća. Zato je neophodno izuzetno temeljno čišćenje i uklanjanje kamenca.
Lavabo i bide nisu toliko opasni, ali ih ipak treba držati na oku. Dobro ih isperite i osušite posle svake upotrebe. Jednom nedeljno operite ih deterdžentom, pošto mikroorganizmi vole da se zavuku u minijaturne pukotine u keramici.
WC-šolja nije najrizičnije mesto u kupatilu - puštanjem vode eliminišemo skoro sve bakterije. Od ključnog je značaja da operete ruke posle svake upotrebe. Ipak, svakodnevno treba prati deteržentom dasku i samu šolju. Najmanje jednom nedeljno koristite dezinfekciono sredstvo i sredstvo protiv kamenca koje će razbiti naslage ispod ruba. Ako neko od ukućana ima stomačne tegobe, koristite dezinfekciono sredstvo sa produženim dejstvom.