Стилови се нижу, понекад комбинују, али се у њој породица окупља и дружи, гледа ТВ, примају гости, дрема уз новине, чита књига, али и обедује. Скоро по правилу, трпезаријски сто је део намештаја дневне собе, или се налази у трпезарији, али тако да ове две просторије чини јединствену целину у стану.

ЕСТЕТСКО-ФУНКЦИОНАЛНИ БАЛАНС

Речи које карактеришу намештај модерне дневне собе су: једноставан дизајн, квалитетни материјали, елеганција форми и прилагодљивост.

Заборављене су класичне комоде, витрине и ТВ полице које се купују на метар.

Избором различитих елемената и облика, те њиховим понављањем и постављањем у неколико равни и висина, добија се складна просторна композиција. Полица, застакљених витрина, комода и фиока, има баш онолико колико је потребно вашем домаћинству, а све у складу са величином дневне собе. 

РЕДУКОВАНИ МИНИМАЛИЗАМ

Задржавају се равне линије, једноставне форме, минимално потребних димензија, без сувишне декорације.

Уводи се игра облика и боја, уз употребу разнородних материјала и светлосних акцената. Ефекти се постижу комбинацијом боја и вештом конфронтацијом супротности:

– мат дрво, са полиуретаном високог сјаја,

– лакирана стакала, са фурнираним површинама,

– издужене форме уских полица насупрот квадратне матрице комоди и витрина,

– светлост из полица насупрот сенки неосветљених делова намештаја.

ПРАВИЛА ДИЗАЈНИРАЊА

1. Склоп будућег вишенаменског намештаја дизајнира се по принципу велике слике на зиду.

2. Купује се минималан број елемената – онолико колико вам је потребно да поставите аудио/видео технику, да сместите прибор и ствари које користите у дневној соби, а књиге и украсе који скупљају прашину затворите непрозирним вратима. Предвидите неколико полица за два до три украсна предмета.

3. Елементи се комбинују у две, максимално три боје.

4. Композицијом доминира ниска комода или полица уз под, која дефинише укупну ширину склопа.

5. Комбинују се вертикални и хоризонтални акценти, често окачени о зид, а не ослоњени на под.

6. Лепота модуларног система постиже се складом у комбиновању форми, боја и материјала.

САВРЕМЕНИ МАТЕРИЈАЛИ

Намештај се израђује од фурнираних плоча или бојеног медијапана. Површинска обрада је висококвалитетан полиестер или полиуретан. Доминира високи сјај, понекад комбинован са мат лакираним дрветом. Боја фурнира – од црне до најсветлије, уз примену ефекта избељивања.

Стакло је обавезно коришћени материјал, и то у свим бојама.

Алуминијумске или прохромске лајсне појављују се као пратећа декорација или за ручице и ножице.

НОВИТЕТИ

Лакирано стакло – да би стаклене површине максимално рефлектовале светлост и слику, користе се лакирана стакла свих боја. Каљена су и сигурносна, дебљине 10 до 20 милиметара.

Светлост у полицама – поставља се тако да светли и по горњој и по доњој површини и ефектно наглашава пажљиво биране украсе које носи.

Уграђен ТВ екран – као посебан ефекат, могуће је уградити ТВ екран у раван дела комоде. Овим се губи утисак постојања ТВ апарата, а добија ефекат покретне слике као дела намештаја. Неретко, рам око екрана је огледало – потребно је мало храбрости да би се помешале слике са екрана и огледалске слике које се скупљају из простора.

Скривени каблови – уколико елементе намештаја поставите на дрвену подлогу која комплетира целину композиције, добићете идеалну могућност да сакријете "шуму" каблова која повезује ТВ, CD и DVD "плејер" са звучницима. Предвидите у некој од комода отвор на леђима, да би вам главна утичница била доступна за накнадно превезивање уређаја.

МОДЕРНЕ БОЈЕ

Модерно је комбиновање боја: беж и црна, беж и браон, црна и бела. Акценти се праве црвеном, "киви зеленом" или оранж бојом – обавезно у високом сјају.

СЕДЕЋЕ ГАРНИТУРЕ

Израђују се од коже или мебл штофова природних материјала. Представљају савршени баланс дизајна, ергономије и удобности, флексибилних форми и прилагодљивих јастука. За имућније, додатна опрема је аутоматска која подиже и спушта наслон, јастуке и подметаче за ноге, уз уграђене грејаче и масажере.

Линије су равне, димензије нешто веће но могућности просечне дневне собе.

Боје су пастелне, светле или изразито тамне (беж или браон). Десени су цветни – линеарни или налик дизајну тапета шездесетих. Акценти се постижу јастуцима у контрастној боји или у кожи егзотичних животиња (зебра).

ФОТЕЉЕ И САВРЕМЕНИ РЕКАМИЈЕ

Уз седећу гарнитуру комбинује се атрактивна фотеља која може бити потпуно другог стила (модерна или стилска бержера). Ако простор дозвољава, зашто не и "рекамије". Меблирају се у десену акценти на седећој гарнитури или у складу са стилом у којем су израђени. Храброст савремених дизајнера у епохи претходних стилова засигурно се звала – "кич".

КЛУБ-СТОЛОВИ

Столови уз седеће гарнитуре израђују се од материјала у складу са комодом/витрином. Карактеришу их маштовити облици, варијације у комбиновању материјала (лакирано или безбојно стакло, полиуретан, дрво, прохром...), и изразито мала висина. Практични су ако имају фиоку за часописе и даљинске управљаче.

О трпезаријским гарнитурама, каминима, декоративним огледалима и сликама, који су обавезни део дневне собе – у неком од наредних бројева.