חנוכה באור אחר

אלישבע גליקסברג ifeel
חנוכה באור אחר


לכבוד החג כינסנו שלושה אמנים בדירה לדוגמה ונתנו להם יד חופשית לעצב ולהדגים כיצד תאורה יכולה לשנות אווירה. התוצאות לעיניכםבעידן הנוכחי חלה עלייה משמעותית במודעות הציבור להשפעות התאורה ולחשיבותה. לחיצת מתג או סיבוב של הדימר גורמות לתאורה לשטוף חללים, לצבוע משטחים, ליצור תחושת מרחב או אינטימיות גרעינית, אשליות אופטיות ותחושות ריחוף.

התאורה מחמיאה למנות המזון, משדרת עסקים או אחדות משפחתית, יוצרת אווירה רומנטית, דרמטית, מסתורית וקסומה, מסווה או מדגישה, מחדדת או מעמעמת, ובמשפט אחד - השפעותיה מרחיקות לכת.

מחקרים רבים בדיסציפלינות העיצוב מתמקדים בהשפעות התאורה על התפתחות וגדילה, תיעול אמוציונלי ויכולת רציונלית. תאורת האווירה המייצגת את העידן החדש באירועים ובחללים מסחריים נגישה יותר מתמיד גם בבתים פרטיים. השכרת גופים ואהילים רלוונטית לאו דווקא לאירועים רבי משתתפים, אלא מומלצת לרגעים יפים של "יחד".

שלושה מעצבי גופי תאורה, בעלי שפה עיצובית שונה, יצרו תחושת בית דיפרנציאלית שנוכל לשחזר בקלות במרחב המחיה הפרטי שלנו. הם שיתפו אותנו במקורות ההשראה, בטכניקות שפיתחו ובמגוון טיפים מקצועיים.

כיום ישנה מגמת שינוי בתפישה העיצובית של הציבור הרחב בכל הנוגע לפילוח תקציב המוקדש לכל אירוע, תוך מודעות לעובדה שיש להשקיע בתאורה ובאווירה, בחלל העוטף באמצעות השתלשלות גופים מהתקרה, מיצגי אור בכניסה, על השולחנות ובפינות.

רומנטיקה, דרמה והתרגעות בחלל השינה

עיצוב גופים: אירית דורון


 

 

 

 

אדום שחור ולבן - שלישייה מנצחת במניפת הצבעים - יכולים להוות את היסוד לעיצוב חלל השינה. משמאל למיטה, גוף צמוד קיר מחופה בסרטי אורגנזה שחורים. על השידה כלים בשחור לבן, המתמזגים בהרמונית הצבעים ובקווים הגיאומטריים, וצרור כלניות חורפיות ככתם צבע נקודתי.

הייחודיות של דורון מתבטאת ביכולתה לשדר אווירת דרמתית בלי לפגום ברכותה של האורגנזה. כל גוף מקבל את המגע האישי. פינות בבית או במשרד ניתן להלביש, לרהט ולתכשט באמצעות גופים ההולמים ספציפית את המיקום והחלל העוטף.

מימין למיטה, ברוח הניקיון והסימטריה, הועמדו זוג אהילים מודולריים ופרקטיים, מולבשים על סטנד. לשמאל כורסת העור האדומה הועמד גוף גלילי מודפס המפיץ אור חם ורומנטי.

כל ההדפסים הם צילומים מקצועיים מאוסף פרטי. ניתן כמובן להתאים רפרודוקציות ופורטרטים אישיים, הדפסות לוגו וכתוביות מסחריות/אישיות על מגוון של אהילים.

"תאורה בשבילי זה שקט, מסתורין, רכות, אינטימיות, צללים מחוברים", אומרת דורון, בוגרת מדרשה לעיצוב, מעצבת ומייצרת גופי תאורה לאירועים, עסקים ובתים פרטיים. מאחוריה 15 שנות עיצוב וייצור בגדי הילדים של פשוש, שבמהלכן נשבתה בקסם הבדים

והטקסטורות.

הטיפ של אירית: לחוש את המקום שבו אמורה להיות המנורה, ולהתאים בין הצורך למוצר. מחירים: החל ב-400 שקלים לאהילים מודפסים, בהתאם לגודל, טכניקה וזמן עבודה. כל האהילים מיוצרים בעבודת יד ומיועדים להשכרה/מכירה.

טלפון: 052.4332633.

אהיל, אגרטל וקערה במוצר אחד

עיצוב גופים: אלמוג יצחקי


 

 

 

 

בין אם נתייחס לגורם הזמן, ימי החנוכה עתירי האירוח, ובין אם נרצה להתפנק בסתם ערב חורפי גשום כשקר שם בחוץ, מומלץ לפרוש מפת סאטן שחורה (רצוי להימנע מטקסטיל מודפס כדי לתת למוצגים לדבר בעד עצמם).

עיצוב חלל בעל נוכחות מרשימה ובקומפוזיציה נכונה, נעשה באמצעות העמדת ואזות דמויות צינור בחיפוי מטאלי, צרור פרחים שמטרתו לרכך מעט ושני גופי תאורה של אלמוג. הצד הימני מחופה בקוביות זכוכית שחורות, כאשר המרווח המינימלי ביניהן יוצר את אפקט התאורה הכתומה. מהשאריות עיטרנו את מפיות האירוח.

האהיל השמאלי, גליל פלסטיק צבוע בפיגמנטים עזים בטכניקה ייחודית, נועד לסנן את קרני האור שישטפו את השולחן ברדיוס נכבד של תאורה זהובה. ייחודו של אלמוג מתבטא בהענקת משמעויות שונות לתוצר: רב שימושיות האהילים - יוצר מהם גם אגרטלים שניתן להניח בהם פרחים חיים, והם משמשים גם כהגבהות למזנונים, לקוקטיילים, לתצוגות ולאירוח פרטי בבית.


 

במשך שנים הניע את אלמוג יצר הסקרנות לערבב, למזג, לחורר ולצבוע. למרבה הפלא, טווח האפשרויות הבלתי מוגבל הוא שמיקד אותו. הוספת מוטיב האור לחומר מפיחה נשמה בפלסטיק קשיח ובשאר תשתיות.

"אני מבקר בכל סוגי התערוכות", אומר אלמוג. "מזון אורגני, רפואה, ספורט, לימודים, עיצוב פנים. מסתובב ומתרשם ללא כוונה מיוחדת. המוח קולט והתמונות נרשמות בתת מודע. מבלי משים הרעיונות צפים ועולים, מתגבשים והופכים לגוף תאורה חדש". אלמוג גם ממחזר מוצרים ומסבם לגופים מרשימים. בעבודותיו ניתן לראות זיקה בין גוף ונשמה.  

המוטו של אלמוג: פשטות שבתחכום, מודולריות,שינוע ושילוב מספר פונקציות במוצר אחד. הטיפ של אלמוג: יוקרתי זה לא יקר, הקפדה על אסתטיקה.

מחירים: החל ב-250 שקלים. כל הגופים מיוצרים בעבודת יד ומיועדים להשכרה ולמכירה.

טלפון: 054.6356389.

סטייל וקריסטל

עיצוב: סמי בן שיטרית


 

 

 

אנו הישראלים אוהבים סטייל, אבל שיהיה ייחודי לנו. לא מעיק, אך פוטוגני ומשדרג את האירוע למעמד יוקרתי. סמי בן שיטרית, מציג מבחר עשיר ומודרני ומייבא מחו"ל את הקריסטלים.

בסטודיו שלו יושבת סוללת אנשים, ועל פי המודל שהוא מציב להם הם משייפים, שוזרים, מברזלים, כחומר ביד היוצר, החל מקנדילברות קריסטל צבעוניות, במניפת צבעים עדכנית, וכלה בנורות העשויות סיבים אופטיים. שילוב ישן עם חדש, נוסטלגיה לצד עתידנות. סמי מרכיב וממזג, מגביה או מנמיך גופים מודולריים, הכול בהתאם לצורכי המקום. אהילים בהתאמה אישית.

הטיפים של בן שטרית:

1. אין לחשוש ממראה יוקרתי. הקריסטלים אינם נחלת סקטור סוציו-אקונומי ספציפי. באמצעות הטכניקות שפיתח הם זמינים לכל דורש.

2. העמדת מספר קנדילברות, כשבחלקם כדורי זכוכית מלאים בשמן צבעוני ובאחרים אהילים בצבע השמן, יוצרים משחקי שקיפות ומירקם.

מחירים: החל ב-150 שקלים. כל האהילים והקנדילברות מיועדים להשכרה/מכירה.

טלפון: 050.5349129.


צבעי תאורה

צבעי התאורה הם משמעותיים ומנתבי אנרגיות. יש להם חיים משל עצמם, וחשוב להחליט בתשומת לב מהו השדר שרוצים להעביר בחלל הנתון:

  • תאורה בהירה: מתאימה לפרוזדורים צרים, יוצרת תחושת מרחב.
  • אדום: מחמיא למנות מזון.
  • כתום: משמש לאווירה, לא משתלט.
  • אדום וסגול: משרים אווירה דינמית.
  • סגול: יוצר אינטימיות ומרגיע.
  • כחול, ירוק: צבעים קרים מסתוריים, הולמים סביבת צמחייה, מים.
  • הצללה: באמצעות תכנון זווית נפילת קרני האור על האובייקט בזוית של 45 מעלות, יוצרים צללים מסתוריים.

השתתפו בהפקה:


זוג אגרטלים גאומטרים שחור לבן ופרחים :מדברים בפרחים, כצנלסון 138, גבעתיים, טלפון: 03.5733357

נעליים: קולקציה, שינקין 1 פינת ויצמן 15, גבעתיים, טלפון: 03.7318023

מצעים: רומיה שלי, מצעים ממיטב היצרנים, ויצמן 27 גבעתיים, טלפון: 03.7314980

ריהוט: רהיטים בשיווק ישיר, שדרות ירושלים 2 רמת גן, טלפון: 03.6775757

ואזות קונוס ציפוי מטאלי, צלחות עץ מעוטרות וקערת נוי: חפצים ועיצובים, חפצי עיצוב ונוי, ביאליק 62 רמת גן, טלפון: 03.6736725

כיסוי בהדפס וינטג' ומפות סאטן: נעמה רוט, השכרת מפות, מפיות וחיפויי כיסאות, טלפון: 052.8209077

צולם בדירה לדוגמה, "אילנות בורוכוב" גבעתיים, באדיבות קובי פישרמן, מתווך דירות, טלפון: 050.5247722


הפקה, סטיילינג וכתיבה: אלישבע גליקסברג

עוזרת הפקה: נצחיה פרסיק
צילום: דניאל לילה

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה