Šteta bi bilo da upotrebljavate balkon ili terasu samo za sušenje veša ili za odlaganje stvari - sa malo mašte možete ih pretvoriti u zelene oaze, koje se mogu uporediti s bilo kojim vrtom, a kreativnost pri njihovom uređivanju zavisi isključivo od vas. Koliko god da je uzan ili tesan, makar i u području sa nezahvalnom klimom, ne postoji balkon na kome ne mogu da se gaje biljke. Iako smo poslednjih godina navikli na ekstremno visoke temperature, nema razloga za brigu - postoje biljke koje vole direktno i jako sunce.

Položaj terase

Kada se radi o položaju balkona, idealni su oni okrenuti prema istoku, a nešto lošiji oni koji gledaju na zapad.
Ako je balkon previše sunčan, potrebno je da napravite dobru zaštitu. Za to je najbolja metalna konstrukcija, ili ogradica od drveta. Na nju možete da postavite krov od trske, talasaste plastike, a može da posluži i obična tenda. Dugotrajno rešenje može da bude i puzavica, koja leti pravi gusti, zeleni krov.
Od jakog vetra, terasu možete da zaštitite redom žbunja.


Kada treba početi sa uređivanjem balkona

Oni koji žive u severnim delovima Srbije, kao i oni iz brdovitih i planinskih predela trebalo bi da sačekaju kraj zime da biljke ne bi bile izložene niskim temperaturama i ledu. U periodu kada se koren još nije sasvim učvrstio u zemlju, sve vegetativne rezerve biljaka su usmerene na preživljavanje, a ne na odbranu od niskih temperatura. Onima koji žive u predelima sa umerenijom klimom ovo je pravo vreme da počnu sa sađenjem biljaka.


Ukrasi za terasu

Sa spoljašnje strane balkonske ograde možete da okačite metalne korpice ili držače. Na dno saksije stavite šljunak, pa sloj treseta i tek onda sloj kupovne rastresite zemlje. U takve sandučiće najbolje je da posadite jednogodišnje cvetnice, kakve su begonije, petunije, pelargonije, lobelije, koje će tokom proleća, leta i jeseni krasiti vaš balkon.