Magična minijaturna stabalca čiji uzgoj i stiliziranje daju poseban osjećaj sjedinjenja s prirodom i njezinim stalnim mijenama, ali donose i smirenost duha, imaju sve više pobornika i u našoj zemlji. Iako pojedinačni uzgajivači u Hrvatskoj djeluju već dugi niz godina, organizirano djelovanje postoji tek otprije nekoliko godina pa su tako prije tri godine osnovana četiri bonsai kluba (Bonsai klub Zagreb, Dalmatinski bonsai klub, Bonsai klub Rijeka i Marijan & bonsai klub Rijeka) koji imaju oko šezdesetak članova. Budući da je organizirana hrvatska bonsai scena poprilično mlada, još uvijek nema niti nekih značajnijih uspjeha, jer da bi se uzgojio jedan kvalitetni bonsai potrebno je barem pet do deset godina.
Bonsai azalea
Domaći su uzgajivači bonsaija stoga trenutno usmjereni isključivo prema učenju i dovođenju međunarodnih majstora u Hrvatsku, pa će početkom svibnja u Kaštel Lukšiću kod Splita kao gost Dalmatinskog bonsai kluba gostovati svjetski poznati majstor bonsaija, Austrijanac Waltera Palla na "Danima bonsaija u dvorcu Vitturi". Bit će to prilika za demonstraciju oblikovanja bonsaija i radionicu na kojoj će se okupiti ne samo hrvatski uzgajivači bonsaija već i iz susjednih zemalja kao i svi koji žele nešto naučiti o toj drevnoj zen vještini. Iako se bonsaijem bave isključivo osobe koje su malo više okrenute prirodi, jedna od uvaženijih hrvatskih uzgajivača bonsaija i predsjednica Dalmatinskog bonsai kluba, Marija Hajdić kaže kako svaki uzgajivač treba i dobro vladati hortikulturnim tehnikama te imati umjetničku žicu potrebnu za oblikovanje i stiliziranje stabalaca. ''Uzgoj zahtjeva dosta vremena, pa osobe koje se na to odluče trebaju biti svjesne da se stabalcima zaista trebaju posvetiti, ukoliko žele uspjeh, jer je put do kvalitetno oblikovanog bonsaija dug ponekad i čitav život'', kaže Marija.
''Najveći broj mojih bonsaija su upravo masline, jer su one u Dalmaciji autohtone''
Kako se Hrvatska ne nalazi u jednoj klimatskoj zoni, domaći uzgajivači su samim time okrenuti uzgoju različitih autohtonih biljnih vrsta. ''Nije isto nabavljaju li se autohtone biljke kao startni materijal za uzgoj u bonsai ili se biljke kupuju u rasadniku, što je način da se nabave biljke koje nisu autohtone. Najbolje ipak uspijevaju autohtone biljke u svojim područjima. Najveći broj mojih bonsaija su upravo masline, jer su one u Dalmaciji autohtone dok uzgajivači u kontinentalnoj Hrvatskoj već imaju problema s njihovim uzgojem'', pojašnjava Marija Hajdić i dodaje kako je prije tri mjeseca pokrenula i hrvatski bonsai forum na adresi www.hbf.my-bonsai.com, zajednički bonsai forum za sve bonsai klubove i uzgajivače u Hrvatskoj i šire.
Uzgajivači bonsaija oko svojih minijaturnih stabalaca tijekom cijele godine imaju puno posla, no sve ovisi i o tome koliko se intenzivno uzgajivač bavi bonsaijima, koliko primjeraka ima kao i kojom tehnikom dolazi do bonsaija. Svakako je lakše kupiti prebonsai u rasadniku, nego ga izvaditi iz prirode, no za onoga tko bonsaije vadi iz prirode najteže je ipak zimsko razdoblje u kojem se traži i vadi pogodan materijal. Prije početka sezone rasta, stabalca se presađuju, orezuju, grane im se usmjeravaju žicom pa je i to period kada ima dosta posla. U proljeće kada krenu novi izboji najmanje je posla.
Smokva je još jedna autohtona dalmatinska vrsta
Od zanimljivih autohtonih hrvatskih vrsta, Marija Hajdić ističe smrika ili šmrijek (Juniperus oxicedrus) koji je divan kao bonsai, no poznat je i kao "mušićava" biljka, jer iz čista mira zna uvenuti, a osim toga jako ga je teško prenijeti iz prirode. Jednako tako je i sa vrijesom (Calluna vulgaris) dok je i jasen (Fraxinus sp.) dosta problematičan, jer domaći uzgajivači još nisu našli način kako mu zgusnuti krošnju. Za one koji se tek počinju baviti bonsaijem, najbolje je početi sa listopadnim vrstama ili fikusom, odnosno sadnicama iz rasadnika, a Marija Hajdić predlaže i da što više uče o hortikulturnim tehnikama, o potrebama stabla, a zatim njihovom stiliziranju i umjetničkim aspektima. No, uz sve to nadasve je potrebna strpljivost koja će se jednom kada uspijete uzgojiti svoje omiljeno minijaturno drvce, svakako isplatiti.