Kvalitet vazduha
Mnogi alergeni, uključujući životinjsku perut i prašinu, nalaze se u vazduhu, dok su druge vrste, poput izmeta buba koje zalutaju u naš atar, se zapate u tepisima, ponjavama i posteljini, ali polete u vazduh kada ih "uznemirimo". Vazduh u kući može biti kontaminovan i mnogim sintetičkim isparenjima iz lepka i razređivača, novih tepiha, proizvoda sa aerosolom, predmeta koje smo odneli na "suvo čišćenje"...
Sve ovo može uticati na razvoj alergija i zato je jedna od osnovnih stvari - redovno provetravanje. Otvoreni proziri i vrata radi prirodne ventilacije (ili promaje, kako mi to narodski zovemo) je sasvim zadovoljavajuće, naravno, ukoliko ne živite u centru grada ili pored neke saobraćajnice pa je lek gori od bolesti. Ukoliko imate kllimu ili prečistač vazduha, pobrinite se da ima HEPA filter (HEPA air purifier), a ukoliko imate vrstu koja se pere, ne ostavljajte filter u aparatu duže od nedelju dana, a da ga ne operete temeljno.
Spavaće sobe
Studije su pokazale da u madraci koji su korišćeni dve godine u proseku sadrže oko dva miliona grinja. Čak i antialergijski madraci eliminišu grinje samo šest meseci. Grinje najčešće žive u gornjim slojevima madraca, ali ne i na samoj površini. Zato redovnim usisavanjem madraca ne postižete ama baš ništa - nezvani gosti su dovoljno pametni da se sklone na sigurno tako da ih usisivač ne pokupi. Umesto usisivača koristite sredstva za ubijanje grinja kao što je Akaricid (acaricide). Iako ne dopire duboko u madrac da pobije sve grinje, očistiće one najnastanjenije slojeve. 

Kreveti sa drvenom ili metalnom bazom su najbolji jer dovoljavaju madracu da "diše". Izbegavajte krevete koji su obloženi tkanimnama i sunđerima, pa makar to bio deo kod uzglavlja ili nogu. Koristite prekrivače koji podnose vruću vodu i perite ih svake (dve) nedelje na temteraturi od barem 60 stepeni. Ukoliko je posteljina koju koristite previše osetljiva, prilikom pranja dodajte akaricid.
Podovi

 

Najbolji način da se otarasite alergena je da sa što manje materijala prekrivate pod. Tepisi, ponjave, tapacirani nameštaj... Ukoliko ste baš ovisnik od njih, pronađite one koje možete da strpate u mašinu svake dve nedelje na 60 stepeni ili ih tretirajte preparatima protiv grinja koji ih uklanjaju na do tri meseca. Sad, jeste goli pod sjajan u borbi sa alergenima, ali važno je da ne bude pun rupa koje je nemoguće očistiti. U kupatilu i kuhinji izbegavajte pločice bez glazure jer su pravo leglo bakterija. Brisanje poda vlažnom krpom umanjuje količinu prašine koja se prilikom čišćenja podiže u vazduh.
Zidovi
Boja pre nego tapete (iako se polako vraćaju u modu). Sad, razređivači koji se koriste za određene boje mogu biti iritantni. zato birajte one na bazi vode a ne na uljanoj bazi, i izbacite iz glave lamperiju - emisija formaldehida iz lepka i laka nimalo ne prijaju onima sklonim alergijama.
Zavese
Plastične ili drvene bolje su od tekstila koji visi od stropa do poda. Trakaste zavese su bolje, jer se lakše održavaju.

Nameštaj
Koža i vinil na tapaciranom nameštaju pokazali su se kao loša sredina za grinje i prašinu. Tvrde površine od materijala kao što je drvo ili plastika, u jednostavnim ravnim linijama sa minimumom detalja su laki za održavanje.
Ormani i police
Koristite puno drvo za kabinete, ormane, a metal i staklo za police. Gornji deo ormana i police su zamke za prašinu, pa se potrudite da ormane radite po meri od plafona do poda, a police zatvorite vratancima. Knjige i figurice držite u bibliotekama zaštićenim saklom da bi umanjili skupljanje prašine.
Kuhinja
Sve više domova pomodarski ne odvaja kuhinju od ostatka stana. Problem nastaje kada se vlaga od kuvanja raširi po celom stanu, što samo povećava šansu od pojave buđi, bujanja bakterija i taloženja prašine. Ukoliko baš želite da vam prostor za pripremanje hrane bude otvoren, poboljšate ventilaciju. Vlažnost u prostorijama trebalo bi da bude 50% ili manja.


 još...
* Otvorene površine prebrišite barem jednom u dva dana.
* Perite punjene igračke svake dve nedelje na 60 stepeni. Alternativa je da ih stavite u plastičnu kesu a zatim u zamrzivač preko noći da ubije grinje, a zatim ih usisate.
* Idelano bi bilo da ne držite kućne ljubimce u kući, ali ako je to nemoguća misija, bar ih držite podalje od spavaće sobe.
* Ne preterujte sa količinom sobnih biljaka jer privlače prašinu. U spavaćoj sobi ne bi trebalo uopšte da ih gajite.
* Imajte na umu da su bubašvabe redovan gost stanova i kuća, bez obzira koliko ih vi držali čiste. One su zapravo napast koja je česta gotovo koliko i prašina, paučina, grinje i buđ. Da bi ih obeshrabrili da se zapate baš u vašem domu, dobro izolujte sve izvore vode i rupe u zidovima prilikom krečenja i postavljanja/doterivanja parketa.