– Prvo treba početi sa raščišćavanjem prostora i uklanjanjem nepotrebnih stvari. Na red zatim dolazi čišćenje travnjaka i odstranjivanje korova. Lišćare i ruže potrebno je orezati. Pravo je vreme i za oblikovanje bašte. Može se početi, na primer, od žbunova. Ko želi, u ovom periodu može da posadi dan i noć, primule i mini ruže i lukovice.

Sada je i pravo vreme i za setvu semena. U Garden centru najavljuju i otvaranje izložbe vrtnih biljaka 28. marta, što će biti dobra prilika ljubiteljima cveća da svoje balkone i bašte dopune novim sadnim materijalom. 

Nije svejedno koje će biljke ukrasiti vaš vrt, balkon ili prozor, a izbor zavisi od više faktora. Presudni su položaj vrta, balkona ili prozora, vreme koje možete da izdvojite za negu biljaka i materijalne mogućnosti, jer su neke jeftinije, a druge skuplje.

Treba da znate i to da postoje jednogodišnje biljke, koje sezonski sejete. Njihovo seme možete da kupite u poljoprivrednim apotekama ili na pijačnim tezgama. Na kesicama su ispisana uputstva za sadnju, ali i za rasađivanje, koje im je neophodno, i negu. Prednost im je što ne iziskuju brigu o smeštaju u toku zime. Ali, kao što im i sam naziv kaže, traju samo jedno – leto.

Višegodišnje biljke se, obično, kupuju u vidu mladih biljaka (rasad) i traju, uz brižnost koju svaka od njih traži, više godina.

Manje zahtevne vrste su otpornije, i tu spadaju: prkos, šeboj, plamenac, spomenak, kadifice, turski karanfil, ladolež, astra, rezeda (lepa Kata), hrizantema, gotovo sve lekovite i začinske biljke, čuvarkuće, sedumi (kamenjarke), kao i razne vrste zimzelenih grmova i žbunja. Ovoj kategoriji pripadaju i žive ograde.

Većina ovih biljaka voli sunčano mesto i ne zahteva svakodnevno zalivanje, osim u slučajevima ekstremno visokih temperatura. Jedino što posebno traže jeste plevljenje da bi se nesmetano bokorile ili rasle u visinu.

U senci, pak, možete uspešno da gajite hortenzije, božure, lobelije, većinu begonija, razne paprati i sve vrste bršljana. Reč je o otpornim vrstama koje, ipak, zahtevaju više vlage za opstanak i da bi pokazale lepotu listova i cvetova.

Cveće koje obično krasi naše balkone i prozorske daske su muškatle, obične ili „viseće”, petunije, begonije ili nedirak. One pripadaju otpornijim vrstama, ali im godi redovno zalivanje.

S. Raner – S. Prljević

-----------------------------------------------------------

Kaktusi vole kompjutere

Imajte na umu da radni prostor, u kući ili u kancelariji, svejedno, zahteva korišćenje biljaka, ne samo kao dopune enterijeru već one imaju ulogu da eliminišu negativne uticaje svih aparata koji se tu nalaze, uključujući i kompjutere.

Stručnjaci kažu da je preporučljivo da se u blizini faksa i kompjutera (koji se uselio u veliki broj naših kancelarija, a pogotovo redakcija), obavezno drže saksije sa biljkama poput kaktusa ili bambusa koji se čuva u vodi.

Ukoliko su biljke u vreme vikenda prepuštene same sebi, najbolje je da se odlučite za manje zahtevne vrste ili, još bolje, za biljke koje mogu da žive i u vodi: vodena palma ili neka od mnogobrojnih dekorativnih lozica.