Bútorok a fürdőben


 

Lakótérben az enteriőr stílusát a bútorok és a különböző kiegészítők határozzák meg: a függönyök, szőnyegek, lámpák, vázák, stb. A fal csupán háttér – nem feltűnő és kellemes. A fürdőszobában azonban mindez pontosan fordítva van – itt a falakra esik a fő hangsúly. Hozzálátva a tervezéshez, elsősorban a színskálát választjuk ki, aztán kigondoljuk, milyen felszerelésre lenne szükség. Megnézzük, hogyan lehet elhelyezni őket a legjobban, a csatorna- és vízvezeték hálózatot is figyelembe véve, és csupán ezután fordítunk figyelmet a bútorokra. Rendszerint ezeknek nagyon kevés hely marad, így hát csak a legszükségesebbeket tudjuk már elhelyezni. A fő probléma a fürdőszobában tehát a nem elegendő hely. A dekoráció azonban sokat segíthet ilyen helyzetekben. Megmenekülve például a tömény színek sokaságától, a fürdőszoba valamivel nagyobbnak fog tűnni, mint amekkora valójában. Ha csupán elvétve használunk élénk színeket, a szaniterek hagyományos fehérek, a bútorok világos pasztelltónusúak, a térérzet is megnövekszik.

  

A fürdőszobabútorok és a kiegészítők a fürdőszoba egész stílusát meghatározzák. Kiválasztásuk nem könnyű, hiszen a kínálat hatalmas, a különböző fürdőszoba felszereléseket árusító boltokban design, felhasznált anyag, stílus szerint válogathatunk, így hát nehéz megtalálni pontosan azt, amire szükségünk van. A lényeg, hogy ne vásároljunk felesleges dolgokat, különben a fürdőszoba túlzsúfolt lesz.

 

A fürdőszoba-kollekciók csaknem minden gyártó cégnél ugyanazokból a darabokból állnak: mosdó alá tervezett beépített szekrény, polcos bútorok, beépített mosdókagyló, magas fürdőszoba-szekrények, tükrök polccal. A könnyebb tisztíthatóság érdekében sokan választják a függesztett mosdószekrényt vagy ennek lábakon álló változatát. A mosdópult ugyan nem képezi a standard fürdőszobabútor részét, de néha a mosdószekrény hatásos kiegészítője. Kényelmes tároló helyet jelent, két oldalt rendszerint törölközőtartóval egészítik ki. Hogyha a fürdőszoba területe megengedi, különböző méretű szekrények elhelyezése ajánlott. A keskeny, nem túl mély skatulya-szekrények rendkívül népszerűek, és csaknem minden bútorgyártónál megtalálhatók.

 

A fürdőszoba kialakításakor mindig valamilyen kompromisszumot kell kötnünk: így például komplett bútorgarnitúrát elhelyezni nem mindig sikerül. Ne csüggedjünk, darabonként is vásárolhatunk fürdőszobabútort, csupán arra kell figyelni, hogy stílus és szín szerint harmonizáljanak egymással.

 

 

Stílus, színek, anyagok


 

Tévesen hisszük, hogy nagyobb helyiséget berendezni könnyebb, hiszen ennek szintén megvannak a maga nehézségei. Hogyha elegendő szabad hely van, akkor a bútorokat hajlamosak vagyunk a fal mellé állítani, így a helyiség központi része unalmassá, érdektelenné válik. De mindenre van megoldás: például a fürdőkádat dobogóra helyezni, vagy a vízvezetékblokkot használni hatásos térosztóként. A belsőépítészek azt tanácsolják, hogy a fürdőszobát a lakás egészével egységes stílusúra alakítsuk. Ha ez high tech, akkor a mosdószekrény legyen fémből és üvegből, ha pedig klasszikus, akkor a fürdőszobabútornak fából kell lennie, esetleg természetes kőbevonattal, ebben az esetben a műanyag semmiképp nem ajánlott. 


Design


Az utóbbi száz évben a fürdőszoba szerepe keveset változott. A berendezés ugyan bonyolultabbá vált, ami viszont alapjaiban változott, az a fürdőszobához való viszonyulás. Hiszen manapság nemcsak a tisztálkodás, hanem az ellazulás és a pihenés tere is. Naponta legalább egy órát töltünk itt el, így hát természetesen a bútoroktól is többet várunk el: nemcsak egyszerű funkcionalitást, de pozitív életérzéseket is. Ezért a korszerű fürdőszobabútornak nemcsak tartósnak, de szépnek is kell lennie.


Színek

  

A fürdőszoba hagyományos színe világoskék, ami a tisztasággal, a frissességgel asszociál, a dekorációs motívumok pedig – tengeri csillagok, halak, mindenféle hajócskák. A lágy pasztellszínek levegősebbé teszik a helyiséget. A nagyon kirívó, élénk színek nagyon ritkák, hiszen túlságosan aktívak egy kis helyiség számára. A leggyakrabban azonban fehér színben készülnek bútorok. Hogy az enteriőr ne váljon túlságosan egyhangúvá, ilyenkor különböző kiegészítők színeivel vagy textúráival, illetve a fal színével lehet feldobni a hangulatot. A kontrasztok élénkké teszik a helyiséget. 


Anyagok

A fürdőszobában gyakran és hirtelen változik a levegő hőmérséklete és a nedvesség, ez különösen a kis alapterületű, rosszul szellőző helyiségekben okoz gondot. Ezért a fürdőszobabútor anyagának vízállónak kell lennie. Ebből a szempontból ideális a műanyag, a fém és az üveg, utóbbi kettő azonban gyakran túl „rideg”, ezért nem mindenkinek nyeri el a tetszését. A faforgácslapból vagy MDF-lappal készült kombinációkból készült bútorok speciális bevonatal készülnek. Gyakori anyag a fa is, amelynek egyes fajtái szintén eléggé vízállók. A tölgyfa különösen jó erre a célra, de az olyan egzotikus fafajták is, mint a wenge és az iroko. Készítenek bútorokat meggy- és bükkfából is, a tartósság érdekében hajólakkal kenik le ezeket. Ezek a változatok azonban meglehetősen drágák és csak a nagy helyiségekben térül meg a költségük.