Vitra Design Museum, Weil am Rhein
2005. június 11- 2006. január 8.



Az olasz származású - New Yorkban élő - művész az elmúlt 40 év egyik meghatározó alkotója. Expresszív, azonnal felismerhető, gyakran politikai töltetű tárgyai minden ízükben egyedi darabok, amelyek egyfajta kiáltványként értékelhetők az uniformizálódás, a szabványosodó tárgykultúra ellen. Pesce a radikális design elkötelezettjeként olyan emblematikus szoborbútorokkal gazdagította a XX. század designtörténetét, mint a B&B Italianak készült Up széria, vagy a Cassinának tervezett Sit Down sorozat. A Vitra tárlata teoretikai oldalról közelíti meg a gazdag életmű egyes állomásait, különös hangsúlyt helyezve az időre. A milánói Triennáléval közösen rendezett tárlat az első abban a sorban, amely a két intézmény között egyre szorosabbá váló kapcsolat folytán jött létre.

  

Suomen Rakennustaiteen Museo, Helsinki
2005. június 10 - szeptember 4. 



Annak ellenére, hogy a fa a legősibb építőanyag és Finnország területének nagyjából 2/3-át erdők borítják, az elmúlt évtizedekben a faépítészet látványosan háttérbe szorult. A környezettudatos gondolkodásmód fontossága, az új szerkezeti és felületkezelési eljárások azonban ismét a figyelem középpontjába állították. Az eredetileg a 2004-es velencei Biennáléra készült anyagot, 13 építész egymástól merőben eltérő megfogalmazású munkáját most a nagyközönség is láthatja. A magánházak mellett, más funkciójú épületek bizonyítják, hogy a tradíciók megőrzése mellett, új és meglehetősen izgalmas lehetőségek is rejlenek a fa felhasználhatóságában.


Victoria and Albert Museum, London
2005. június 16 - augusztus 29. 


 

A designerek tárgyaik megteremtésekor a látványos vizuális megjelenésen túl egyéb érzékszerveinket is "bombázzák". A selymes kárpitok vagy a finomra csiszolt fafelületek nemcsak tekintetünket vonzzák, de taktilis érzékeinkre is hatással vannak. Ennek a sajátos szegmensnek szentel különös kiállítást a londoni múzeum, amely a lakás minden létező helyiségét bejárva mutat be közel 90, az érintés különleges élményével is kecsegtető tárgyat. A humoros és gondolatébresztő séta során kipróbálhatjuk Karim Rashid érintésre színt változtató ebédlőasztalát, egy virtuális világ különös szenzorait, illetve azokat az egyelőre még kísérleti fázisban lévő elgondolásokat is, amelyeket London világhírű design fôiskoláinak hallgatói készítettek.



The Finnish Stone Centre, Juuka
2005. december 31-ig.



A skandináv országok, köztük Finnország ipar- és képzőművészetének legfontosabb ihletői a természeti formák. Az egyszerű megfogalmazású alkotások, a letisztult formák olyan objekteket eredményeznek amelyek az időtlen szépség igézetével hatnak. A gazdag szellemi örökség, a kulturális tradíció és a következetes - ma már szinte egész Európában divatos - környezettudatos élet és gondolkodásmód eredménye a szobrászatban is kézzel fogható eredményeket hozott. Ennek szélesebb körű megismertetésére rendezett a három meghatározó alkotó munkáiból kiállítást a finn intézmény. "A finn design év" keretében zajló tárlatot építészek és formatervezők által vezetett előadások kísérik.