S obzirom na to da se u prodavnicama nudi sve i svašta, a da vi nikako ne želite da "omanete" MONDO i arhitekta Tanja Milovanović će vam pomoći.


Svetlucavi ukrasi su hit

"Kićenje jelke nikada neće izaći iz mode i to je nešto zbog čega čak i Japanaci na jedan dan postaju hrišćani. Svetlucavi ukrasi su pravi hit bez obzira na to da li se radi o kuglama, zvezdicama, kockicama, pa i trešnjama", objašnjava Tanja.

Ona kaže da je najbolje izabrati jedan osnovni motiv koji dominira - mešati zvezdice sa kuglicama ili trešnje sa kuglicama. U toj varijanti najbolje izgledaju bela, roze i žuta boja.

O crnim jelkama, koje su se ove godine pojavile u prodavnicama, ona kaže da su elegantne i u gotik stilu koji je sada u trendu, ali da uz njih ne ide razdraganost novogodišnjih praznika.

"Suština novogodišnjih praznika je radost, ali i kič. To je retka prilika da oslobodimo taj deo svoje ličnosti. Ono što bi trebalo izbegavati je 'cheep look' (jeftin izgled) pa zato birajte manji broj ukrasa i manju jelku, ali izradjenu od boljih materijala. Ako ste ekološki raspoloženi, stakleni ukrasi su obavezni, kao i prirodna jelka", kaže arhitekta, a mi je pitamo - šta je još obavezno?

"Deda Mraz u crveno-beloj kombinaciji! Poslednjih godina 'dekica' je počeo da prati trendove pa se pojavljivao u raznim varijantma - zlatnim, srebrnim, belim... Medjutim, stari dobri crveno-beli Deda Mraz je neprevazidjen", kaže Tanja.


Venčići na vratima su in

Onima koji bi da budu kreativni, Tanja predlaže odlazak u prirodu:"U Košutnjaku, na primer, možete naći stare osušene grane koje će izgledati bajkovito kada ih stavite u ćup i okitite klasičnim staklenim ukrasima u boji ili liciderskim srcima".

Medjutim, ukrase za jelku ne kačite po lusterima, kvakama, stolicama... a takodje ne stavljajte sijalice za jelku na prozor, naročito ako sviraju razne melodije.

"Te 'pesmice' su jedna od misterija čovečanstva - otužne i nepodnošljive, pre su za plakanje nego za radost!", kaže Tanja i dodaje: "Ako želite da budete kreativni okitite neko drvo ispred kuće. To može da izgleda božanstveno! I venčići na vratima su divni. Bez obzira na to što oni nisu deo naše tradicije ja glasam za preuzimanje iste. Pod uslovom da ih komšija ne mazne".


Jelke od od 300 do 30.000 dinara

Za jelku sa busenom visine do 1,2 metara trebalo bi izdvojiti 800, a za onu od 1,8 metara 1.200 dinara. "Gradsko zelenilo" je obezbedilo i odgovarajuće posude u kojima jelke mogu da se drže i čuvaju u stanovima.

Javno preduzeće "Srbijašume" u svojim rasadnicima na Topčideru i Resniku ima u ponudi više vrsta novogodišnjih jelki. U tim prodajnim mestima, kupci mogu naći smreču, duglaziju ili omoriku visine do 1,5 metara za koje treba izdvojiti 675 dinara, dok jelke do dva metra koštaju 810 dinara.

Takozvani "plastikaneri" od oko dva metra koštaju 3.600, a od 4,5 metara 28.800 dinara.

Ako ste kupili pravu jelku, možete je, kada praznici prodju, zasaditi u svojim dvorištima ili ih vratiti u rasadnike do 20. januara, kako bi bila zasadjena na unapred planiranim gradskim zelenim površinama.

Što se ukrasa tiče, cene variraju u zavisnosti od čega su i gde ih kupujete. Plastični, koji se prodaju "kod Kineza" su najjeftiniji, i koštaju najviše 100 dinara za 10 komada. Stakleni mogu da imaju cenu i do 500 dinara po komadu, posebno ako ih kupujete u galerijama gde se mogu naći i unikatni komadi.

Medjutim, većina novootvorenih supermarketa ima sasvim zadovoljavajuću ponudu ukrasa i pratećeg novogodišnjeg asortimana, tako da uz malo novca i mašte možete okititi jelku, kuću, dvorište...
APa, počnite!