Skulpture u vrtu imaju ulogu fokusa i detalja. To znači da treba da budu uo­č­ljive, atraktivne i da naglašavaju stil i atmosferu vrta. One ne treba da domi­niraju vrtom. Treba da budu vidljive iz manje više svih uglova u vrtu, ili iz kuće, ali da pritom ne dominiraju scenom. Treba izbegavati centrično postavljanje skul­p­tura, osim u geometrijskom vrtnom stilu. Po svojoj osnovnoj funkciji skulpture su detalji visoke vizuelne energije pa ih s tim u skladu treba i postavljati.
Skulpturu u vrtu treba postaviti samo ako je u pitanju origi­nal­no, vredno umetničko delo. Sitne proporcije skulpture samo još više ustitnjavaju prostor, te­­ško su uočljive i deluju beznačajno. Treba pronaći skulpturu optimalnih dimen­zi­ja, koja može da odgovori na svoju osnovnu funkciju.
            Pri postavljanju skulpture mora se imati u vidu efekat koji će ona imati na celokupnu vrtnu kompoziciju. Skulptura može naći svoje mesto u predvrtu, ili na prostoru predviđenom za odmor, odnosno u delu vrta koji se sa njega može videti.
            Skulptura ne treba da zbunjuje i izaziva nemir, već da privlači pogled na od­ređeni deo vrta, ili prijatno iznenađuje, pojavljujući se iznenada, poluskrivena u ze­lenilu. Skulptura osvetljena na odgovarajući način postaće privlačan detalj i to­kom večeri i često u potpunosti izmeniti doživljaj prostora.
            Kakav će ekekat skulptura imati zavisi od njenog fona. Ona takođe može da objedinjuje različite biljne grupacije koje je okružuju, ističući njihovu liniju, oblik, teksturu i boju, formirajući tako skladnu kompozicionu celinu.
            Pri postavljanju bilo kakvih ukrasa u vrtu treba biti veoma obazriv, jer nji­h­ov broj treba da bude sveden na takvu meru da doprinese lepoti vrtnog prosto­ra . 
Izbor skulpture za vrt je ličan, ali postoje određeni uslovi ko­ji se moraju ispuniti. Ona mora da bude odgovarajuće veličine, prime­rene prostoru gde će biti postavljena, i dovoljno efektna, ako se gle­da iz daljine. U malom vrtu umesto skul­p­tu­re mogu da budu posta­vljene vaze od kamena ili terakote ili razne vrste žar­di­njera.
Izbor skulpture treba da bude usaglašen i sa stilom u kome je vrt pro­jektovan. Odslikavanjem skulpture na vodenoj površini postiže se dodatni efekat. 
 
            Vrtni nameštaj predstavlja finalni element u uređenju vrtnog prostora. Bri­žljivost pri njegovom izboru ne treba da bude manja od one sa kojom se bira kućni nameštaj. On treba da se bojom, oblikom i materijalom uklopi u svoje okru­že­nje, a ujedno treba da bude funkci­o­nalan i komforan. Da bi nameštaj odgovorio na funkcionalne zahteve prvo treba saznati da li vlasnik radi ili piše napolju, da li često obeduje u vrtu, da li ima dece kojoj treba obezbediti opremu za igru ili je sve što klijent zahteva samo klupa na kojoj može da se opusti i odmori ili sto pored kuhinje na kome može da pripremi hranu. Sledeće pitanje koje se postavlja je da li će nameštaj u vrtu biti tokom cele godine ili samo privremeno. Ukoliko je pla­niran da se u vrtu nalazi stalno, a obzirom na problem nedostatka prostora, upu­tno je vrtni nameštaj ugraditi u samu vrtno-arhitrektonsku strukturu.

 
            Pod vrtnim nameštajem se najčešće podrazumevaju razni oblici i vrste sto­lova, stolica, ležaljki, klupa i suncobrana koji se u vrtu koriste. Njegov izbor u pr­vom redu zavisi od stila kojim je vrt kompo­no­van. Takođe treba da je trajan, odnos­no otporan na spoljašnje uslove sredine, prvenstveno klimatske.      

 
            Ako vrtni nameštaj treba da služi za obedovanje, treba da bude postavljen bliže kući, na terasi ili obližnjem mestu za odmor. Ta­ko­đe, ovaj prostor treba da je dovoljno prostran za nesmetano komuni­ci­ranje oko stola.  Kakvi oblici vrtnog nameštaja će se koristiti u vrtu zavisi i od starosnog doba članova porodice. Starije osobe zahtevaju posebnu udobnost i određenu visi­nu vrtnog nameštaja, dok će mlađe osobe biti zadovoljne i nižim stolicama, kao i visećim ležaljkama, koje se, ako za to postoji mogućnost, vezuju između dva drveta u vrtu.
            Vrtni nameštaj se izrađuje od različitih materijala. Vrtni na­meštaj naprav­ljen od drveta je pogodan, jer se može prilagoditi raz­nim vrtnim stilovima.. Drvo pastelnih boja dobro se uklapa u neformalni pejzažni stil, dok plastika i metal bolje izgledaju u urbanom okruženju, Ovo dakako nije pravilo i zavisi od konkret­nog slučaja i pre svega forme nameštaja. Vrtni nameštaj se često koristi kao jaka i jasna veza između unutrašnjosti i spoljašnosti, posebno kod malih prostora. Ova veza može se ostvariti kroz boju ili vrstu nameštaja, isti stil ili samo uz pomoć jedne stolice. Bitno je obratiti pažnju i na udobnost nameštaja.. U svakom slučju treba da odgovara karakteru i ži­vot­nom stilu korisnika.
U pojedinim delovima vrta mogu se postaviti klupe, pokretne ili ugrađene, sa kojih se pruža lep pogled na vrt ili neke zanimljive prizore u daljini. Ugra­đe­nim vrtnim nameštajem se često štedi prostor, a u isto vreme se mogu naglasiti ne­­ki kompozicioni elementi u vrtu. Klupe se mogu formirati i u okviru niskog po­t­­­pornog zida ili oko prostora na kojem je izgrađeno otvoreno ognjište.
            Nameštaj se može i nadograditi na već postojeću strukturu. Zidić oko po­s­tojeće vodene površine može poslužiti za sedenje kao i bilo koji drugi, naj­češće potporni zid. Ukoliko visina zida ne odgovara ovoj nameni moguće je redu­kovati nadograđenom strukturom. Slično se može iskoristiti bilo koja promena terena.
            Postavljanjem jastučića na stolice, klupe i ležaljke, omekšaće se čvrste površine i prostor obogatiti bojama.
            Od velikog izbora vrtnog nameštaja koji se danas nudi lako se može izabrati onaj koji će se najbolje uklopiti u svaki pojedinačni vrt i zadovoljiti sve tražene uslove.
            U vrtnu opremu spadaju i svi elementi koji se mogu naći u okviru prostora namenjenog igri dece.
Ukoliko postoji veće drvo može se iskoristiti slobodan prostor ispod nje­ga. Oko njegovog stabla može se ograditi klupica, na njegovu granu može se okačiti ljuljaška ili na njemu napraviti kućica za decu. Ukoliko se projektuje neki od ele­menata koji služe za igru dece, treba to uraditi tako da kada deca odrastu možemo da prenamenimo takav element. Ako je to recimo peščanik, kasnije može da se prêt­vori u vodenu površinu, prostor za sedenje, postolje za skulpturu ili žar­dinjeru.
           
 Drugi detalji u vrtu
 
            Pored vrtno-arhitektonskih elemenata i vrtnog nameštaja, u vrtu se mogu naći još neki detalji koji imaju upotrebnu vrednost, a istovremeno su i ukras vrta, što zavisi od načina njihove izrade.
            Kućice za ptice i kućica za pse se mogu postaviti na nekom pogodnom mestu u vrtu.
 
            Žardinjere mogu imati dvostruku ulogu. Zbog različitih cvetno i lisno de­ko­rativnih biljaka koje se u njima nalaze, često mogu da reše problem ograđivanja terase, regulisanja manjih visinskih razlika i da budu završnica vrtnom zidu. One mogu biti izrađene od različitih materijala: kamen, beton, opeka, drvo, što zavisi od osnovnog materijala sa kojim se sjedinjuju.
 
            Obzirom na nedostatak prostora posude i saksije su nekada jedini način da se biljke uvedu u dati prostor. Kod njihovog izbora treba obratiti pažnju na to da se njihove proporcije usklade sa proporcijama biljaka, ali i forma i boja jednih u odnosu na druge. Ove posude takođe treba uskladiti sa okruženjem. Još jedna dobra osobina je što su prenosive pa se po potrebi i želji mogu premeštati. Posude i saksije mogu biti od različitih materijala: keramike, kamena, plastike i dr. One ostaju napolju i preko zime, pa treba da su otporne na mraz.
Ozidana otvorena ognjišta i razne vrste pokretnih roštilja su veoma lep i koristan detalj u vrtu. Postavljaju se samostalno na travnjaku ili se vezuju za zi­dove, kuću, terasu ili ogradu.
            Takođe su u vrtu vrlo često prisutne i česme, pumpe, koji su utilitarni objekti, ali mogu da budu i vrlo dekorativni.

 

 Vrtno osvetljenje
 
Vrtno osvetljenje omogućava nam maksimalno iskorišćavanje vrta. Pored to­ga što će obezbediti bezbednije kretanje po vrtu i njegovo korišćenje i tokom no­ći, adekvatno osvetljenje uneće i sasvim drugačije vizuelne kvalitete koji do­živ­ljaj vrta mogu u potpunosti izmeniti.
Osvetljavanje vrta ima praktičnu funkciju, a u isto vreme može dati vrtu romantičan i nesvakidašnji izgled. Kako svetiljke imaju često ulogu ukrasa, moraju se pažljivo odabrati i postaviti na najpogodnija mesta u vrtu. Od načina koriš­će­nja vrta u večernjim satima zavisi koje će površine biti osvetljene. Ponekad je potrebno osvetliti ceo prostor, a ponekad samo prostor za odmor, terasu, staze ili stepenice u vrtu.
 
Visinsko osvetljenje postiže se postavljanjem svetiljki na stubove (kan­de­labre) pri­kladnog izgleda. Kada se žele naglasiti kontrasti i slikovitost vrta upo­­trebiće se neupadljiva i prigušena svetla koja osvetljavaju samo određene ele­mente vrta. Posebna pažnja se poklanja osvetljavanju biljaka, čime se postiže po­seban ugođaj u vrtu u večer­njim časovima.
 Razne vrste reflektora i svetiljki kojima možemo da regulišemo pravac i širinu snopa svetlosti, daju bezbroj mogućnosti i načina da vrt osvetlimo onako kako želimo i stvorimo određenu atmosferu.
Svetiljke mogu biti raznovrsne, ali u svakom slučaju se moraju uklapati u ok­o­linu. Svetiljka od umetnički kovanog gvožđa mnogo će bolje pristajati u vrtu pej­zažnog stila. U savremeno oblikovanom vrtu najčešće se kao svetiljke koriste velike kugle (bele ili bezbojne), što nije uvek najbolje rešenje.
Svetiljke za osvetljavanje krošnja drveća ili pojedinačnih de­ta­lja u vrtu ne smeju po danu biti vidljive, da ne bi narušavale ce­lokupan izgled vrta. Mogu se maskirati vešto zasaćenim šibljem ili puzavicama. U tu svrhu se najčešće ko­ris­te reflektori, koji ne moraju da budu veće snage od 120 NJ, ali onda se postavljaju na rastoja­nju od 0,80 m. Uopšte osvetljenje u vrtu ne sme biti prejako. Osvetljenje ugrađeno u bazen ispod vodene površine veoma je at­ra­ktivno i pruža poseban doživljaj noću, posebno ako se upotrebe raz­ni svetlosni filtri.
 
            Za vrtno osvetljenje moraju se koristiti priključci i kablovi koji su za ovu svr­hu posebno rađeni, znači vodootporni i armirani da bi se izbegle povrede pri­li­­kom radova u vrtu. Takođe ih je potrebno pravilno instalirati. Za stalno osvet­lje­nje najbolje je kablove zakopati na dubinu od oko 50 cm i ukoliko je moguće po­lo­žiti ih u zaštitne kanale i pokriti opekom. Dovoljno je za rasvetu koristiti kab­lo­ve sa naponom od 12 V. Na ovaj način ne samo da se štedi potrošnja električne ener­gije, već ovakve kablove nije neophodno zakopavati u zemlju. Ukoliko se koriste ka­b­lovi sa standardnim naponom potrebno je obezbediti zaštitnu sklopku koja au­t­o­­matski prekida tok struje ako dođe do oštećenja kabla.
            Različiti svetlosni efekti dobijaju se postavljanjem različitih tipova svet­losnih izvora na različitim pozicijama. Klasične svetiljke rasipaju svetlost na sve strane, obasjavaju kompletan prostor. Niže svetiljke najčešće se koriste da osvetle staze i pojedine detalje. U istu svrhu mnogo je efektnije koristiti reflektore. NJi­ma lako možemo podesiti snop svetlosti upravo onako kako nam najviše odgovara,. Daju uglavnom mnogo suptilnije osvetljenje od svetiljki i postavljaju se ili na zemlju ili na postolje. Treba ih usmeriti tako da istaknu teksturu i opštu formu detalja koji želimo da osvetlimo ili na pozadinu, napr. beli zid ispred koga se neposredno nalazi dekorativan žbun. 
Danas se često primenjuju i solarne svetiljke, koje ne pružaju intenzivnu sve­t­lost, ali dovoljnu da osvetle prilaznu stazu. Ove svetiljke ne zahtevaju nikakve kablove ni priključke, a osim toga ne troše električnu energiju.