Započnite sa planom osvjetljenja. Svjetlo je vrlo značajna komponenta u ukupnom ugođaju, a s pravilnim rasporedom umjetnog osvjetljenja možete ispraviti gotovo sve nedostatke stana.

Uzmite papir i olovku. Prođite kroz cijeli stan i u svakoj sobi se upitajte:

* Koja je svrha ove prostorije? Razmislite je li njena namjena najbolja. Ako uglavnom jedete u dnevnom boravku ispred televizije blagovaonicu preuredite u radnu sobu i sl.
* Što vam smeta u sobi. Možda vam je neka biljka ili slika potpuno nepotrebna?
* Tko koristi određenu prostoriju? Starijim osobama npr. treba mnogo više svjetla nego djeci.
* U koje doba dana uglavnom se koristi, odnosno kada ljudi borave u njoj?
* Iz kojeg smjera dolazi prirodno svjetlo?

 



Sada pređite na crtanje novog rasporeda izvora svjetla.

* Prvo ucrtajte neizmjenjive sadržaje poput kamina, vrata, prozora.
* Strelicama označite smjer u kojem osobe najčešće gledaju: prema televiziji, prozoru i sl.
* Označite postojeće svjetiljke.
* Kako biste otklonili kritične točke slabog osvjetljenja, označite gdje bi još dodatne svjetiljke trebale biti. Isto napravite i s prekidačima. Većina prostorija ima jedan do dva prekidača, međutim trebalo bi se toj tradiciji oduprijeti te postaviti prekidače na više mjesta. Ucrtajte postojeće prekidače na svoj plan i gdje bi bilo zgodno da se postave.
* Ucrtajte velike komade namještaja poput kreveta ili kauča.
 



Iako biste trebali svaku sobu tretirati kao individualnu cjelinu, morali biste obratiti pozornost da se ipak uklapaju u zajedničku sliku doma. Upotrijebite svjetlo kako biste povezali prostorije.


Budite svjesni da će planiranje i preuređenje biti dosta komplicirano. Želite li pojednostaviti razmislite o lusterima ili lampama sa žaruljama koje gledaju u nekoliko smjerova i proizvoljno se usmjeravaju.