Nesputan pogled kroz prozor svoga doma, posebice ako se kroz njega pruža lijep vidik, želja je svakog vlasnika kuće ili stana. Ipak, potreba da očuvamo vlastitu intimu u domu, jednako kao i činjenica da su ostakljene površine slab termoizolator našeg doma, nagnale su nas na zastiranje prozora zavjesama i roletama. Iz čisto praktičnih razloga morali smo se odreći osjećaja nesputanosti i još čvršće zatvoriti unutar četiri zida. No, primjenom suvremenih tehnologija moguće je zaštititi se od neželjenih pogleda, a da pritom sebi ne uskraćujemo komociju.     

Svemirska tehnologija

Razvojem svemirske tehnologije došlo se do spoznaje kako spriječiti ulazak infracrvenih zraka i štetnog ultravioletnog spektra sunčevih zraka uz minimalan gubitak transparentnosti, odnosno prozirnosti staklenih površina. Metalizirajući film (sloj metalnih oksida), kojim je presvučeno staklo, blokira toplinske zrake tako što ih reflektira, odnosno odbija prije nego što se uspiju probiti kroz staklo.

Tako se stakla već u proizvodnji provlače kroz otopinu krom-nikla, koji stvara vrlo tanku presvlaku (debljine tek stotog dijela vlasi kose) čiji elektromagnetski štit i zrcalni efekt odbijaju toplinu sunčevih zraka, dok istodobno glavninu svjetlosti propuštaju u prostoriju.
Takvo staklo omogućilo je široku primjenu stakla u graditeljstvu, jer velike staklene površine više ne predstavljaju problem zbog gubitka energije. Dapače, ljeti se postiže suprotni učinak, odnosno zaštita unutarnjih prostorija od sunca.

UV zrakama zapriječen ulaz

Sloj metalnih oksida kojim je presvučeno staklo sprječava ulaz čak 99% štetnih UV zraka. One mogu dovesti do izbljeđivanja prirodnih boja materijala, a opasne su i za zdravlje, jer poznato je da UV zrake izazivaju rak kože. Svojim zračenjem mogu nanijeti nepopravljive štete na umjetničkim djelima, te izblijedjeti namještaj, zavjese i tepihe.
Riječ je o čistom filmu, neutralne boje, praktički nevidljivom, koji ne smanjuje propusnost i ne mijenja izgled boja. Zbog svog zaštitnog karaktera i praktičnosti za vozača ovakva se stakla primjenjuju kod zrakoplova, luksuznih jahti, pa čak i automobila.
Krom-nikl film gradiran je prema postotku propusnosti svjetlosti. Tako onaj oznake NC-20 propušta 23% svjetlosti, a odbija 65% sunčeve energije, onaj oznake NC-35 propušta 35% svjetlosti, reflektira 53% sunčeve eneregije, a film oznake NC-50 propušta 49% svjetlosti, dok odbija 44% sučeve energije.

Tekstilni zasjenjivači

Osim stakala presvučenih zaštitnim filmom, zaštita od štetnih sunčevih zraka može se postići i transparentnim tekstilnim zasjenjivačima na rolo patentu, koji će zamijeniti zavjesu, moguće ih je ukloniti kada za zaštitu od sunca nema potrebe, no kako se postavljaju na prozorskom okviru ne zauzimaju previše korisnog prostora i vrlo su praktični.
Izrađuju se od platna različitih boja i dekora, te su vrlo dekorativni. Lijepo se stapaju s tradicionalnim i suvremenim dekorima. Materijal od kojeg su izrađeni obojeni su metalizirajućim filmom koji odbija, a u hladnim zimskim mjesecima zadržava čak 80% topline, odnosno onemogućuju toplinske gubitke kroz staklene prozorske površine. Time štede vaš novac koji biste potrošili za rashlađivanje ili grijanje prostora.


Tekstilni rolo zasjenjivači omogućuju vam nesmetan pogled iz stana. Kroz njih ćete lako vidjeti van, no istodobno onemogućuju pogled znatiželjnika u vaš dom i čuvaju vašu privatnost tijekom cijelog dana. Hladno tamne boje stvaraju efekt sunčanih naočala na vašim prozorima, a sami možete odrediti koliko će svjetlosti uči u prostoriju. Blokiraju čak oko 98% štetnih UV zraka, čime brinu i o vašem zdravlju. Visoke su kvalitete, a postoji mogućnost daljinskog upravljanja sustavom za podizanje i spuštanje sjenila. Ugodnih su boja u paleti koju čine i brončana, siva te crna.
Razvojem staklarske industrije šezdesetih godina prošlog stoljeća dolazi do brojnih novih tehnoloških rješenja koja su promijenile značenje i namjenu stakla u suvremenoj arhitekturi. Nakon pirolitičkog procesa nanošenja presvlaka, koji donosi prva refleksna i niskoemisijska stakla, razvija se magnetronski postupak koji omogućuje razvoj visokoselektivnih stakala.

Ušteda energije

Niskoemisivna stakala omogućuju uštedu energije kroz smanjenje gubitaka za 40-60% u usporedbi s običnim izolacijskim staklom. Zbog više temperature na površini unutarnjeg stakla smanjuje se kruženje zraka, odnosno osjećaj propuha u blizini prozora, a time povećava udobnost boravka pored prozora, kao i u cijelom stanu. Viša temperatura unutarnjeg stakla sprječava kondenziranje vodene pare na prozoru, a ova su stakla ekološki prihvatljiva jer manji gubici znače i manju potrošnju energije za grijanje prostora, čime i manju emisiju CO2.

Refleksna stakla zbog manjeg prolaženja toplinske energije smanjuju potrebu za klima uređajima, a time smanjuju i potrošnju energije, odnosno novca. Refleksno staklo ograničava prolaz svjetlosti, čime smanjuje opterećenost naših očiju. Širokom paletom boja u kojima se proizvode, refleksna stakla omogućavaju prilagodbu staklenih površina boji fasade.

Generacija pametnih stakala

Najnovija inovacija su samočisteća stakla, a staklarska evolucija nastavlja se razvojem pametnih stakala, koja će se moći sama prilagođavati vanjskim vremenskim uvjetima. Prema tome vodi i Priva-Lite lijepljeno staklo s posebnom zatamnjujućom folijom koja sadrži tekuće kristale. Kada se folija priključi na električnu struju, snage 100 V, staklo postaje prozirno. Tako je pritiskom na tipku moguće odabrati hoće li staklena površina biti prozirna ili neprozirna. Ovakvim pregradnim stijenama moguće je odijeliti suvremene poslovne prostore, dvorane za sastanke u njima, kao i nadzorne centre u poslovnim prostorima i trgovačkim centrim