Izbor boja, koje u velikoj mjeri određuju atmosferu i izgled svakog interijera, ponajviše govore o karakteru i osobnom ukusu vlasnika. Ipak, prilikom uređenja valja imati na umu i namjenu svake prostorije i količinu prirodne svjetlosti. Osim izbora boja važna je i njihova kombinacija.

Svijetle boje čine prostor vizualno većim i prostranijim, dok će ga tamne boje vizualno smanjiti. Obje varijante mogu uz pažljiv odabir svakom prostoru dati eleganciju i osjećaj smirenosti, za razliku od žarkih boja koje ga pak čine veselim i mladenački optimističnim.

Žarke boje donose optimizam, neutralne smiruju prostor
Kako boje mogu uvelike utjecati na raspoloženje, hladnije, smirujuće boje tamnijih tonova “smjestit” će se u spavaće i radne sobe te kupaonice (npr. zelena, plava), dok će njihova svjetlija varijanta dobro “sjesti” u dječje sobe ili čekaonice. Narančasta i crvena poželjne su za kuhinje i blagovaonice zbog poticanja apetita, dok žuta može djelovati intelektualno stimulativno, čime zavređuje da se uzme u razmatranje za radne sobe. Žarkoljubičasta i roza u pravilu zrače ženstvenošću.

Crno-bijeli kontrast može se činiti pomalo ziheraškim i predvidivim jer djeluje čisto i profinjeno u gotovo svakom prostoru. Najvažnije je pogoditi dobar balans, pa svakako odaberite koja će prevladavati, a koja će je pratiti. Iako bezvremenska, ova kombinacija može zračiti hladnoćom, stoga je se može po potrebi nadopuniti i s nekom drugom bojom - siva ili crvena uvijek su dobar izbor. Crno-bijelu kombinaciju preporučujemo za sve suvremene prostore, kao i za kupaonice uređene u klasičnom stilu.


Neutralna paleta uključuje sve neboje (bijela i crna) u svim njihovim nijansama, primjerice prljavobijelu, slonovaču, sve nijanse sive… Postoji i tzv. prijelazna neutralna paleta koja uključuje plavu, plavo-zelenu nijansu, zelenu, lila i neke nijanse sive, a od toplih boja koje naginju kategoriji neutralne palete je terakota, ili bijela s “mutnim” dodatkom crvene ili žute. Tople boje u taj kolorit treba oprezno dodavati, samo u detaljima. Neutralna paleta dobro će izgledati u svim prostorima, a posebno je pogodna za manje kvadrature, kao i za prostore uređene u suvremenom i klasičnom stilu, kao i nekim varijantama rustike.

U žarke kombinacije mogu se svrstati žarkocrvena, grimizna, žarkoružičasta, okeržuta i žarkonarančasta. Ako želite prostor urediti u tri žarke boje, predlažemo omjer 60:30:10. Ako je prostor uređen kombiniranjem žarkih boja, predlažemo da strop bude u nekoj od nijansi bijele (kako bi se “smirila” velika količina energije), kao i upotrebu jednostavnog tamnog ili svijetlog drvenog ili željeznog namještaja. Žarke kombinacije će dobro izgledati u tinejdžerskim sobama, hodnicima, studentskim stanovima, a do nose osjećaj optimizma, topline i razigranosti.

U kombiniranju boja dugina spektra, primjerice plave, žute i crvene, potreban je oprez.  Primjerice, plava će uz crvenu izgledati još plavije, kao i obratno, stoga jednu od njih treba dodati samo u tragovima i sve ublažiti nekom neutralnom bojom
.