Čak i u najmanjem vrtu može se naći mjesto za jezerce. Ono će vrtu dati živahnost te ga učiniti ljepšim i zanimljivijim. Pritom je važno da jezerce zajedno s ostalim dijelovima vrta čini skladnu cjelinu. Također, valja imati na umu da jezerce treba biti smješteno na osunčanom i toplom mjestu jer vrlo malo vodenih biljaka uspijeva u sjeni.

Ambiciozniji vlasnici vrtova odlučit će se za gradnju posebnih betonskih bazena s dovodom i odvodom vode, ugrađenim crpkama za vodu te filtrima. No, takav je posao zahtjevan i košta. Ako niste opterećeni velikim ambicijama, do jezerca u vrtu možete doći i na jednostavniji način. Pritom vaš užitak neće izostati.

Sadnja:

Izbor biljaka ovisi o dubini vode, a sve se sade u košare da ne bi previše bujale
Za izradu jezerca pogodne su obične drvene bačve, kamena korita u kojima su posađene vodene biljke ili gotova jezerca od plastike, koja možete kupiti u vrtnim centrima.

Jezerce možete napraviti i od specijalne folije.

Prvi korak je izbor mjesta na kome će se nalaziti. Zatim pijeskom označimo oblik i veličinu budućeg jezera. Lopatom iskopavamo zemlju koju nasipavamo po rubu u obliku nasipa.

Za iskopavanja oblikujemo zone različite dubine kako bismo mogli posaditi raznolike vodene biljke. Za opstanak vodenog jezera osnovni je uvjet da ne propušta vodu. Stoga ćemo koristiti specijalnu plastičnu foliju koju se može kupiti u vrtnim centrima.


Prije polaganja folije treba odstraniti šiljato kamenje i sve ostalo što bi je moglo oštetiti. Tlo čvrsto nabijte te za dodatnu zaštitu naspite sloj pijeska debeo oko 10 centimetara. Foliju smjestite u sredinu jame te je odmotajte prema van, a s ruba jezera namjestite njezin konačan položaj. Učvrstite rub folije tako da je zabijete u zemlju. Pritom okolnu zemlju čvrsto nabijte.






Na rasprostrtu foliju rasporedite velike oblutke i kamenje koje će djelovati dekorativno, a služit će i kao uporište biljkama kad budu posađene. Biljke posadite u posebne košare jer ćete na taj način njihov rast držati pod kontrolom kako ne bi prekomjerno bujale.


Konačan izgled jezerca ovisi i o uređenju njegovih obala. Na rubovima se ne smije vidjeti folija, pa morate predvidjeti dovoljno širok močvarni pojas koji ćete zasaditi biljkama i prekriti kamenjem.

Nakon što napunite jezerce vodom, posadite biljke. Izbor ovisi o dubini vode.




Tako ćemo u duboku zonu (od 40 do 100 cm) posaditi biljke s plutajućim lišćem, među kojima se ističu lopoč (Nymphaea) i žabovlatka (Callitriche).

U plićaku (na dubini 10 do 40 cm) uspijevaju pontaderija (Pontederia), močvarna perunika (Iris) i vodoljub (Butomus).


Močvarna zona počinje na desetak centimetara dubine i završava tamo gdje počinje obala. Tu uspijevaju močvarna kaljužnica (Caltha palustris), crvena vrbica (Lythrum salicaria) i lisihiton (Lysichiton).

Okolno područje izvan ruba folije prikladno je za sadnju biljaka koje uspijevaju u tlu normalne vlažnosti poput graničice (Hemerocallis), rodgerzije (Rodgersia) i perunike (Iris).

“Cvjetna gredica“ u vodi iziskuje malo truda jer nema zalijevanja. Ljeti treba redovito kontrolirati razinu vode i količinu algi. Dolaskom zime, biljke osjetljive na hladnoću i mraz, poput lopoča, treba izvaditi te premjestiti u korito s vodom i staviti u kuću na prezimljavanje.